Zakątki wodne

Szczecin i jego okolice to jedno z najpiękniejszych miejsc do żeglowania w Polsce. Nasze miasto coraz bardziej kojarzy się z żaglami, więc i inwestycji dla amatorów takiego sposobu podróżowania nie mogło zabraknąć.

Szczecin wybudował tzw. zakątki wodne, czyli punkty postojowe idealne do odpoczynku podczas odkrywania uroków wodnego Szczecina.

  • Wydrnik (Kanał Węża) – zrealizowany w rejonie Kanału Wydrnik, w południowej części wyspy Radolin. Punkt postojowy przeznaczony jest do cumowania 5 jachtów żaglowych lub motorowych oraz 5 łodzi wędkarskich bądź kajaków.
  • Głębia – znajduje się na rzece Święta, w południowej części wyspy Dębina. Punkt postojowy przeznaczony jest do cumowania 5 jachtów żaglowych lub motorowych oraz 5 łodzi wędkarskich bądź kajaków.
  • Kwadrat –niewielki kanał stworzony prawdopodobnie w czasach średniowiecza między wyspami Radolin i Dębina. Podczas II wojny światowej Niemcy, ukrywając się przed aliantami, produkowali tam U-booty. Teren realizacji projektu znajduje się w rejonie rzeki Święta, w południowej części wyspy Dębina. Punkt postojowy przeznaczony jest dla cumowania 5 jachtów żaglowych lub motorowych oraz 10 łodzi wędkarskich bądź kajaków.
  • Orły – znajduje się w rejonie ujścia rzeki Święta do jeziora Dąbie, w północnej części wyspy Dębinka. Punkt postojowy przeznaczony jest dla cumowania 5 jachtów żaglowych lub motorowych oraz 5 łodzi wędkarskich bądź kajaków.
  • Jeziorna - zlokalizowany na terenie Sadlińskich Łęgów w rejonie ul. Jeziornej, ok. 200m od ujścia strugi Chełszcząca do jeziora Dąbie. Przeznaczony zarówno dla kajakarzy jak i użytkowników ścieżek rowerowo - rolkowych. Mogą przy nim cumować 4 kajaki.
  • Płońska Kępa - zlokalizowany w części wodnej, przybrzeżnej cypla Płońska Kępa. Niedostępny od strony lądowej. Przeznaczony dla użytkowników małych jednostek pływających – głównie dla kajakarzy. Elementy wyposażenia zakątka: pomost cumowniczy usytuowany prostopadle do nurtu wody, zadaszony stół z siedziskami, tablica informacyjna, tablica pamiątkowa, oznakowanie nawigacyjno-informacyjne, drabinka zejściowa do wody, Może przy nim cumować 8 kajaków.
  • Sadlińskie Łęgi – zlokalizowany w części przybrzeżnej jeziora Dąbie, najdalej na północ wysuniętego cypla Sadlińskie Łęgi. Niedostępny od strony lądowej. Przeznaczony dla użytkowników bardzo małych jednostek pływających – kajakarzy. Elementy wyposażenia zakątka: pomost cumowniczy usytuowany prostopadle do nurtu wody , pomost dojściowy, pomost rekreacyjny, zadaszony stół z siedziskami, tablica informacyjna, tablica pamiątkowa, oznakowanie nawigacyjno-informacyjne. drabinka zejściowa do wody. Zakątek przeznaczony do cumowania do 8 kajaków.
  • Trzebuskie Łęgi - zlokalizowany w części północnej rejonu Sadlińskich Łęgów, nieopodal granicy administracyjnej miasta Szczecin z gminą Goleniów. Przeznaczony zarówno dla kajakarzy jak i użytkowników ścieżek rowerowo - rolkowych. Może przy nim cumować 8 kajaków.
  • Chełszcząca - zlokalizowany na terenie Sadlińskich Łęgów w rejonie wału przeciwpowodziowego, ok. 200m ma północ od ujścia do jeziora Dąbie strugi Chełszcząca. Przeznaczony będzie zarówno dla kajakarzy jak i użytkowników ścieżek rowerowych. Może przy nim cumować 8 kajaków.

Projekt zakątków wodnych zakładał utworzenie punktów postojowych dla małych jednostek pływających w rejonie Jeziora Dąbie. Są to miejsca rekreacyjne przeznaczone dla różnych użytkowników m.in. żeglarzy, kajakarzy, turystów, ornitologów. Powstanie zakątków pozwoliło na skanalizowanie ruchu turystycznego w obszarze Natura 2000. Dzięki częściowemu zadaszeniu, możliwe jest w nich schronienie przed warunkami pogodowymi, przygotowanie ciepłych posiłków, czy np. organizowanie spotkań edukacyjnych z młodzieżą o charakterze przyrodniczym. Forma wizualna stworzonych obiektów nawiązuje do charakteru najbliższego otoczenia.

Pomysł powstania zakątków wodnych wyszedł od Klubu Kapitanów Jachtowych w 2010 roku i od tamtej pory był prowadzony przez Urząd Miasta Szczecin.

Nasza strona wykorzystuje ciasteczka (cookies). Jeśli zgadzasz się na ich wykorzystywanie klinij przycisk.

Zgadzam się

A A+ A++