1
06 07 2017
Końca dobiegła przebudowa i modernizacja Nabrzeża Starówka na szczecińskiej Łasztowni. Nowy bulwar nad Duńczycą w czwartek został oddany do użytkowania. To kolejny krok w sukcesywnie realizowanej rewitalizacji Łasztowni.
Nowe nabrzeże jest kontynuacją zmodernizowanego cztery lata temu Bulwaru Gdyńskiego, który kończył mniej więcej pod Trasą Zamkową.
Kolejny etap budowy bulwarów za nami. Wszystko po to, by Szczecin nad wodą piękniał, stawał się coraz bardziej atrakcyjny, ciekawy i otwarty na wszystkich, którzy zechcą z uroków tego miejsca korzystać. Jesteśmy konsekwentni – metr po metrze zmieniamy nabrzeża należące do miasta. Myślę, że każdego dnia, szczególnie w wakacje, wiele osób będzie korzystało z nowego miejsca.
Piotr Krzystek - Prezydent Szczecina
Od dzisiaj, idąc od Mostu Długiego po prawym brzegu Odry w kierunku północnym, dojdziemy aż za Starą Rzeźnię, do granicy z terenem Portu Rybackiego Gryf. Nowy bulwar rozpoczyna się pod wspomnianą Trasą Zamkową, biegnie pod dźwigozaurami w sąsiedztwie portu jachtowego i kończy się dużym placem. Wzdłuż całego deptaka ustawiane są ławki i siedziska, kosze na śmieci, stojaki rowerowe, donice z drzewami i estetyczne lampy. Znalazło się także miejsce na zielony pas trawy i skrzynki elektryczne ukryte w nawierzchni.
Staraliśmy się utrzymać wyjątkowy charakter tego miejsca. Dlatego też zachowaliśmy stare elementy – m.in. poniemieckie płyty i kamienie na koronie nabrzeża, które umiejętnie zostały wkomponowane w nową przestrzeń. Prócz tego połączyliśmy tę inwestycję z istniejącym portem jachtowym. Zainstalowaliśmy dodatkowe schody na pomost i windę dla osób niepełnosprawnych. W przyszłości znajdzie się tam przystanek tramwaju wodnego.
Aleksandra Ciszewska, zastępca dyrektora Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska UM Szczecin
Kolejne nowe elementy to cztery pomosty pływające dla żeglarzy i oświetlenie punktowe zainstalowane w nawierzchni placu kończącego bulwar. Całym oświetleniem sterować można natężeniem całego oświetlenia na nowym bulwarze.
W imieniu wykonawcy przebudowy, konsorcjum firm Kowal i Mega, z ogromną przyjemnością możemy pokazać Państwu efekt końcowy. Zachęcamy do obejrzenia wystawy ustawionej wzdłuż bulwaru – widać na niej, jak to miejsce wyglądało przed naszymi pracami. Realizacja rozpoczęła się od prac projektowych w czerwcu ubiegłego roku. Ogromny zakres prac to branże drogowa, sanitarna, kanalizacyjna, hydrotechniczna i elektryczna. Pomimo różnych niespodzianek, które zawsze wynikają w procesie budowlanym, udało się dzięki dobrej współpracy zakończyć budowę w terminie.
Łukasz Marcińczak, Dyrektor Generalny firmy Kowal ze Szczecina
Jest to o tyle istotne, że bulwar będzie integralną częścią finału regat The Tall Ships Races 2017, które odbędą się nad Odrą od 5 do 8 sierpnia. Ponadto nowy deptak jest znaczącym ułatwieniem dla osób odwiedzających port jachtowy, Starą Rzeźnię, siedziby firm zlokalizowanych przy ul. Wendy i Miejską Strefę Letnią, która organizuje w sezonie letnim szereg imprez i wydarzeń skierowanych do turystów i mieszkańców. W najbliższym czasie będą to m.in. Poczuj klimat (7 lipca), A la Playa (8 lipca), Mistrzostwa Szczecina w Petanque Singli 2017 (9 lipca), Wyspa Skarbów dla najmłodszych (9 lipca), Sportowy weekend na Wyspie (21-23 lipca) i Filmowy Szczecin pod Chmurką (29 lipca).
Dzisiaj
z kolei na nowym placu w sąsiedztwie Starej Rzeźni i Festiwalu Rzeźb w Piasku
posłuchać będzie można muzyki granej na żywo przez DJ’a. To pierwsze wydarzenie
na nowym bulwarze rozpocznie się o godz. 19.00. Zapraszamy wszystkich
mieszkańców do odwiedzenia Nabrzeża Starówka i odkrycia Szczecina na nowo…
Nowy bulwar ma długość około 650 metrów. Za jego przebudowę odpowiadało konsorcjum firm Mega z Gdyni i Kowal ze Szczecina. Umowa na realizację zadania podpisana została 27 czerwca 2016. Koszt inwestycji, wraz z pracami dodatkowymi (w tym m.in. renowacją żurawi portowych) zamknie się w kwocie 15 mln zł.