Turystyka

Odkryj Szczecin na nowo!

Szczecin to niezwykłe miasto. O jego wyjątkowości, wyróżniającej go spośród innych miast Polski, świadczą m.in. wspaniała przyroda, unikalne położenie geograficzne, bogata historia, spektakularne obiekty oraz emocjonujące wydarzenia plenerowe, artystyczne i sportowe.


W odkryciu piękna Szczecina pomóc może miejski szlak turystyczny, który krok po kroku poprowadzi turystów po najważniejszych miejscach stolicy Pomorza Zachodniego. By skorzystać z jego wskazówek wystarczy podążać za czerwoną, przerywaną linią wymalowaną na chodnikach w centrum miasta. Szlak oprowadzający po 45 najważniejszych miejscach śródmieścia mierzy 7 kilometrów i rozpoczyna / kończy się przy dworcu głównym PKP. Podczas spaceru zobaczymy słynne Wały Chrobrego – tarasy z widowiskowymi zabudowaniami umiejscowione wzdłuż wschodniego brzegu Odry, monumentalną, gotycką Bazylikę Archikatedralną pw. Św. Jakuba czy piękny, sukcesywnie restaurowany Zamek Książąt Pomorskich.

Prócz tego z pewnością warto odwiedzić zapierający dech w piersiach gmach Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza, który w roku 2015 został uznany za najpiękniejszy budynek w Europie, zdobywając prestiżową nagrodę architektoniczną im. Miesa van der Rohe. Zaraz obok szklanej budowli, pod placem Solidarności, znajduje się Centrum Dialogu Przełomy. Jest to filia Muzeum Narodowego, która w oryginalny sposób opowiada o burzliwej, powojennej historii Szczecina i Pomorza Zachodniego. Ta budowla zyskała z kolei tytuł Budynku Roku 2016 podczas Światowego Festiwalu Architektury w Berlinie.

Jedną z największych atrakcji Szczecina, niezbyt często spotykaną w tej wielkości polskich miastach, jest jego szczególne, „nadwodne” położenie. Miasto widziane od strony wody prezentuje się naprawdę wyjątkowo. I mowa tutaj nie tylko o licznych marinach czy zmodernizowanych bulwarach, ale także – a może przede wszystkim – o przyrodzie, faunie i florze, nietkniętych obszarach „Natura 2000”, licznych kanałach, wysepkach i rozlewiskach. Wszystko to zobaczyć można z pokładu kajaka, motorówki czy statku białej floty.

Położenie miasta nad Odrą wykorzystywane jest szczególnie podczas plenerowych imprez o żeglarskim charakterze. W roku 2017 Szczecin kolejny raz był gospodarzem finału regat the Tall Ships Races. To gigantyczne wydarzenie ściąga do stolicy Pomorza Zachodniego największe żaglowce świata, utalentowanych artystów i setki tysięcy polskich i zagranicznych turystów. Natomiast od roku 2021 w Szczecinie organizowane jest żeglarskie wydarzenie pn. Żagle Żeglarski Szczecin zaprasza!

Konglomerat wysp, kanałów, plaż i zatok – swoisty Floating Garden. Woda, zieleń i wolność – taki jest Szczecin. To po prostu trzeba zobaczyć na własne oczy i… odkryć Szczecin na nowo.

Więcej: www.visitszczecin.eu

Nasza strona wykorzystuje ciasteczka (cookies). Jeśli zgadzasz się na ich wykorzystywanie klinij przycisk.

Zgadzam się