1 Kolorowania Alei ciąg dalszy! - Żegluga Szczecińska

08 02 2017

Kolorowania Alei ciąg dalszy!

Cykl imprez pod nazwą „Kolorowa Aleja” realizowany w przestrzeni szczecińskiej Alei Kwiatowej zakończył się w roku 2016 Jarmarkiem Bożonarodzeniowym. To jednak nie koniec kolorowania! Urząd Miasta Szczecin zdecydował bowiem o kontynuacji projektu.

Co przed nami?
Mimo że zwycięski projekt Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego (edycja 2015) zakładał jednorazowy zastrzyk finansowy w „aktywizację przestrzeni Alei Kwiatowej”, Urząd Miasta Szczecin zdecydował o dalszym finansowaniu projektu. Organizatorem imprez na Alei będzie Żegluga Szczecińska, która zaplanowała łącznie 7 wydarzeń.

W planie mamy realizację eventów, które już w roku ubiegłym przypadły mieszkańcom do gustu. Mowa tutaj o wiosennej i jesiennej edycji wydarzenia Miasto Ogród, które skupia się na ekologii i przybiera charter „plenerowych zielonych targów”. Nie zapominamy także o Jarmarku Bożonarodzeniowym. Dołożymy starań, by tegoroczna edycja była jeszcze lepsza od pierwszej, ubiegłorocznej.

Ireneusz Nowak - Prezes Żeglugi Szczecińskiej

Cykl imprez w roku 2017 nie tylko zakończy się jarmarkiem, ale także od jarmarku się rozpocznie. Pierwszym wydarzeniem w roku bieżącym będzie bowiem Jarmark Wielkanocny. Impreza zaplanowana na 8 i 9 kwietnia będzie miała folkowy charakter. Nie zabraknie tradycyjnych wielkanocnych przysmaków, upominków i rękodzieła. Odwiedzający Aleję Kwiatową będą mogli poczuć świąteczny klimat dzięki ludowej muzyce granej i śpiewanej na żywo. O szczegółach tego wyjątkowego wydarzenia z pewnością będziemy jeszcze informować!

Co za nami?
Rok 2016 dla Alei Kwiatowej był czasem niezwykle… barwnym. Nie tylko za sprawą pięknie kwitnących kwiatów i niecodziennych instalacji florystycznych. Koloryt temu miejscu nadali sami mieszkańcy, którzy licznie uczestniczyli w szeregu imprez i spotkań.

Historia „Kolorowej Alei” rozpoczęła się w roku 2015, kiedy to w głosowaniu nad projektami Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego uznanie w oczach mieszkańców zyskała propozycja „ożywienia Alei Kwiatowej”. Ponad 1000 osób opowiedziało się wówczas za posadzeniem w tym miejscu nowych kwiatów i ustawieniem ozdobnych gazonów i instalacji florystycznych. W toku spotkań z autorem zwycięskiego pomysłu Urząd Miasta wypracował plan działań pod nazwą „Kolorowa Aleja”, mający na celu realizację założeń projektu.

Rozpoczęło się od nasadzeń. Zakład Usług Komunalnych jeszcze w roku 2015 posadził wzdłuż Alei Kwiatowej niespełna 100 tysięcy cebulek krokusów, narcyzów, tulipanów i czosnków olbrzymich. W roku ubiegłym ZUK kontynuował nasadzenia. Dzięki temu „kwiatowe dywany” uzupełnione zostały o kolejnych kilkadziesiąt tysięcy sadzonek. Efekt będzie widoczny na wiosnę 2017 roku. Prócz tego kwiatami przystrojone zostały także okna sąsiadującego z deptakiem wieżowca.

Prace nad zapełnieniem alei kwiatami to nie wszystko, bowiem jeszcze pod koniec marca 2016 rozpoczął się cykl wydarzeń, które zachęcały mieszkańców do regularnego odwiedzania tego miejsca. Inicjatywę „Kolorowa Aleja” zainicjowała Eko Wielkanoc zorganizowana przez Dom Kultury Słowianin i Międzynarodowe Targi Szczecińskie. Następnie przyszedł czas na Majówkę na Alei, Dzień Różnorodności Kulturowej, Światowy Dzień Ochrony Środowiska, Powitanie wakacji, Urodziny Szczecina, Kulinarną Aleję, Aktywny Szczecin, Wege Aleję, Pożegnanie lata, Aleję Seniora, Święto Niepodległości i dwie edycje zielonego eventu pn. Miasto Ogród organizowanego przez MTS i Żeglugę Szczecińską. Ostatnim wydarzeniem w roku 2016 był Szczeciński Jarmark Bożonarodzeniowy, który trwał od 16 do 23 grudnia.

Podczas Jarmarku otwarte zostało także Centrum Informacji Turystycznej w szklanym pawilonie na alei, gdzie uzyskać można informacje na temat naszego miasta i regionu, poznać ofertę szczecińskich atrakcji turystycznych, kupić Szczecińską Kartę Turystyczną, miejskie pamiątki, wydawnictwa, bilety na wydarzenia oraz… zaopatrzyć się w kubek ciepłej kawy lub herbaty, z którą wybrać się będzie można na spacer po Szczecinie.

A jeśli już o spacerach mowa, to kolejnym cyklem uruchomionym w ramach „Kolorowej Alei” są Szczecińskie Spacery Miejskie. Jest to inicjatywa Żeglugi Szczecińskiej, która ma na celu pokazanie stolicy Pomorza Zachodniego w nieoczywisty, interesujący i rzetelny sposób. Cykliczne wycieczki z przewodnikami miejskimi rozpoczynają i kończą się właśnie w CIT na Alei Kwiatowej, zachęcając tym samym do odwiedzanie tego miejsca nie tylko podczas wydarzeń plenerowych. Pierwsze z cyklu spacerów odbyły się 17 i 18 grudnia. Zwiedzania realizowane były w językach polskim i niemieckim.

By być na bieżąco, zapraszamy do regularnego odwiedzania strony internetowej www.KolorowaAleja.pl i polubienia projektu na Facebooku – fb.com/KolorowaAlejaSzczecin.

Nasza strona wykorzystuje ciasteczka (cookies). Jeśli zgadzasz się na ich wykorzystywanie klinij przycisk.

Zgadzam się

A A+ A++