1 MIASTO OGRÓD – zielony event - Żegluga Szczecińska

19 04 2017

MIASTO OGRÓD – zielony event

Przed nami kolejne wydarzenie w cyklu „Kolorowa Aleja”! Miasto Ogród to okazja do zrobienia zielonych zakupów, spróbowania ekologicznych potraw i wzięcia udziału w edukacyjnych animacjach. Tym razem zapraszamy 22 i 23 kwietnia na dwa śródmiejskie place – Aleję Kwiatową i pl. Żołnierza Polskiego.

Miasto Ogród składać się będzie z dwóch stref:

1. Green Market na Alei Kwiatowej, gdzie na niespełna 30 stoiskach będzie można kupić rośliny do domu, na balkon, działkę czy do ogrodu; kwiaty cięte i doniczkowe; sprzęt ogrodniczy; nawozy oraz małą architekturę ogrodowa. W tym miejscu odbędą się również warsztaty i animacje.

2. Eco Market na pl. Żołnierza, gdzie kolejny raz stanie aleja drewnianych domków, w których swoją ofertę zaprezentują wytwórcy tradycyjnych, naturalnych i dobrych jakościowo produktów. Eco Market to świetna okazja do zakupu świeżych i ekologicznych produktów.

Oferta wystawców
Podczas dwóch dni trwania wydarzenia odwiedzający place w centrum Szczecina będą mogli kupić m.in. miody, świece z naturalnego wosku, tradycyjne piwa, wędliny, chleby, sery, kwas chlebowy, obwarzanki tomaszowskie, lampiony, doniczki, wianki, dekoracje z wikliny, herbaty, ciasta wegańskie, produkty bezglutenowe, nalewki, kosmetyki naturalne, ryby wędzone, ekologiczną kawę, cebulki kwiatowe, miniaturowe lasy w szkle, naturalne wyroby z łuską gryczaną i z gorczycą, meble ogrodowe, świeże zioła, byliny, trawy, krzewy, kwiaty ogrodowe, rabatowe i balkonowe…

Podczas Miasta Ogrodu posmakować będzie można także m.in. kręconych ziemniaków, węgierskich langoszy, gofrów, waty cukrowej, ciastek owsianych, minipączków.

Warsztaty i animacje
W programie animacyjnym znajdą się m.in. tworzenie wiosennych kompozycji kwiatowych, warsztaty malarskie dla dzieci i dorosłych, pokazy florystyczne, rzeźbienie w drewnie i – oczywiście – malowanie buzi dzieciom ;-)

Nie zabraknie znanej akcji pn. Kwiat za grat, polegającej na wymianie elektrośmieci na kwiatowe sadzonki. Zachęcamy do odwiedzin Alei Kwiatowej i przyniesienia ze sobą starych, zużytych, zepsutych sprzętów, które następnie zostaną zutylizowane przez profesjonalną firmę. Nagrodą za takie proekologiczne zachowanie będzie sadzonka begonii.

Partnerem Kolorowej Alei jest inwestor projektu „Czysta Odra w Szczecinie”. Organizatorami wydarzenia są Urząd Miasta Szczecin i Żegluga Szczecińska.

Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w wydarzeniu w najbliższą sobotę od 10:00 do 18:00 i niedzielę od 10:00 do 17:00. 

Pełny program animacji, pokazów i warsztatów, które odbędą się na Alei Kwiatowej

Sobota, 22 kwietnia 2017

10:00-12:00 Policealna Szkoła COSINUS

 • Tworzenie miniaturowych kompozycji kwiatowych w mini słoiczkach
 • Tworzenie wiosennych kompozycji kwiatowych

12:00-15:00 Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny – Wydział Kształtowania Środowiska i Rolnictwa

 • Warsztaty malarskie dla dzieci i dorosłych - prowadzenie: dr hab. Ewa Żebrowska-Miśkiewicz, dr hab. Hubert Romanowski, Katedra Projektowania Krajobrazu ZUT
 • Promocja kierunku Architektura Krajobrazu, porady dotyczące projektowania i pielęgnacji ogrodów - prowadzenie: pracownicy i studenci Katedry Projektowania Krajobrazu ZUT

15:00-17:00 Szczecińska Szkoła Florystyczna

 • Pokazy florystyczne pt. „Wiosenne kompozycje florystyczne” - prowadzenie: Szczecińska Szkoła Florystyczna - szkoła dla dorosłych
 • Nasadzenia w szkle pt. „Miniaturowe nasadzenia w szkle” - prowadzenie: Technikum Architektury Krajobrazu w Szczecińskiej Szkole Florystycznej – szkoła dla młodzieży

10:00-18:00 ElektroEko

 • Akcja „Kwiat za Grat"

10:00-18:00 Robert Wyskiel

 • Rzeźbienie w drewnie

Niedziela, 23 kwietnia 2017


10:00-12:00 Policealna Szkoła COSINUS

 • Tworzenie miniaturowych kompozycji kwiatowych w mini słoiczkach
 • Tworzenie wiosennych kompozycji kwiatowych

15:00-17:00 Szczecińska Szkoła Florystyczna

 • Pokazy florystyczne pt. „Wiosenne kompozycje florystyczne” - prowadzenie: Szczecińska Szkoła Florystyczna - szkoła dla dorosłych
 • Nasadzenia w szkle pt. „Miniaturowe nasadzenia w szkle” - prowadzenie: Technikum Architektury Krajobrazu w Szczecińskiej Szkole Florystycznej – szkoła dla młodzieży

10:00-17:00 ElektroEko

 • Akcja „Kwiat za Grat"

10:00-17:00 Robert Wyskiel

 • Rzeźbienie w drewnie
 • Prowadzenie warsztatów dla dzieci i dorosłych

10:00-17:00 Malowanie buzi dzieciom

Więcej:
www.KolorowaAleja.pl
www.facebook.com/KolorowaAlejaSzczecin


O „Kolorowej Alei”

Historia „Kolorowej Alei” rozpoczęła się w roku 2015, kiedy to w głosowaniu nad projektami Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego uznanie w oczach mieszkańców zyskała propozycja „ożywienia Alei Kwiatowej”. Ponad 1000 osób opowiedziało się wówczas za posadzeniem w tym miejscu kwiatów i ustawieniem ozdobnych gazonów i instalacji florystycznych. W toku spotkań z autorem zwycięskiego pomysłu Urząd Miasta wypracował plan działań pod nazwą „Kolorowa Aleja”, mający na celu realizację założeń projektu.

Prace nad zapełnieniem alei kwiatami to nie wszystko, bowiem jeszcze pod koniec marca 2016 rozpoczął się cykl wydarzeń, które zachęcały mieszkańców do regularnego odwiedzania tego miejsca. W roku ubiegłym na Alei odbyło się łącznie 15 imprez (w tym 8-dniowy Jarmark Bożonarodzeniowy na trzech placach).

Mimo że zwycięski projekt SBO2015 zakładał jednorazowy zastrzyk finansowy w „aktywizację przestrzeni Alei Kwiatowej”, Urząd Miasta Szczecin zdecydował o dalszym finansowaniu projektu. Stąd tegoroczne działania Żeglugi Szczecińskiej, która w roku 2017 odpowiadać będzie za organizację kolejnych imprez w tym wyjątkowym miejscu.

Nasza strona wykorzystuje ciasteczka (cookies). Jeśli zgadzasz się na ich wykorzystywanie klinij przycisk.

Zgadzam się