1
04 06 2019
Dni Morza_Sail Szczecin to nie tylko żaglowce, jarmarki i wesołe miasteczka, ale także doskonała okazja do obcowania z kulturą. A to za sprawą wydarzeń towarzyszących, jakie odbędą się na Łasztowni. To tutaj swoje święto już po raz kolejny będą miały książki i plakat autorski.
W piątek 14 czerwca rozpocznie się na Łasztowni ósmy Plener Literacki „Odkryj książkę na nowo”. Do 16 czerwca na wszystkich miłośników czytania czekać będą spotkania z gwiazdami w otoczeniu książek. Nie zabraknie licznych atrakcji dla dzieci!
U progu wakacji, w najlepszym czasie do nadrobienia czytelniczych zaległości, miłośnicy książek będą mogli wybierać spośród kryminałów, reportaży, historii miłosnych czy poradników i wziąć udział w spotkaniach oraz zdobyć autografy ulubionych autorów.
Naszym gościem specjalnym będzie prof. Jerzy Bralczyk niestrudzony popularyzator poprawnej polszczyzny, autor i współautor wielu książek, m.in.: „Trzy po 33”, „500 zdań polskich” i „Mój język prywatny” oraz wydanej wspólnie z żoną Lucyną Kirwil „Pokochawszy”. O meandrach języka miłości opowiedzą na scenie Pleneru.
Wśród gości między innymi Łukasz Orbitowski - redaktor, publicysta, przede wszystkim zaś popularny i wielokrotnie nagradzany pisarz. Opowie o najnowszej książce „Kult”, zbeletryzowanej powieści na bazie doskonale udokumentowanej historii objawień oławskich.
Na miłośników mocnej literatury czeka spotkanie z Magdą Stachulą, najbardziej uzależniającą autorką thrillerów psychologicznych w Polsce: „Idealnej”, „Trzeciej” i „W pułapce”. Sympatycy kryminałów spotkają się z Martą Matyszczak – autorką komedii kryminalnych, Piotrem Rozmusem - w rozmowie o najnowszej powieści „Piętno mafii” oraz Piotrem Borlikiem - autorem powieści grozy.
Zapraszamy również po autografy i na spotkania ze Sławomirem Koprem – w rozmowie o „Polskich terrorystach i zamachowcach”, czyli o terroryzmie w historii Polski, Niną Majewską Brown, która opowie o najnowszej książce „Anka i diabeł stróż”, Sylwią Trojanowską, autorką poczytnych powieści obyczajowych, trenerem biznesu i coachem oraz z Arkadym Radosławem Fiedlerem – synem znanego polskiego podróżnika Arkadego Fiedlera.
Z czytelnikami spotka się także Roman Czejarek, dziennikarz, prowadzący między innymi Lato z Radiem w Programie Pierwszym Polskiego Radia, pisarz, autor serii o tajemnicach Szczecina, a także fotograf i konferansjer.
W czasie Pleneru szczecinianin Daniel Kocuj zaprezentuje swoją pierwszą książkę. To historia o realizacji pięknego marzenia, o odwadze i strachu, o utraconej (po drodze) miłości, o braterstwie i najdziwniejszych, najmniej spodziewanych przygodach w trudno dostępnych zakątkach, dzielących Sydney od jego rodzimego Szczecina.
Do wizyty na Plenerze zachęcamy również najmłodszych, którym o legendach Szczecina opowie Małgorzata Duda, a Dariusz Rekosz zaprosi do udziału w warsztatach detektywistycznych. Nie zabraknie też ciekawych spotkań z autorami: Marcinem Szczygielskim - jednym z najzdolniejszych współczesnych polskich pisarzy, wielokrotnie nagradzanym, m.in. Grand Prix Konkursu Literackiego im. Astrid Lindgren, Zofią Stanecką - autorką serii o Basi, Małgorzatą Swędrowską - popularyzatorką literatury dziecięcej oraz Kubą Sosnowskim, autorem książki fantasy dla dzieci i młodzieży: „Wuj krasnolud i Brama opowieści”.
Zapraszamy na pokaz filmowy o Stanisławie Grzesiuku w Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia. Stanisław Grzesiuk jest postacią ważną nie tylko dla mieszkańców Warszawy. Wykonywane przez niego piosenki, a także trzy wydane po II wojnie światowej książki jego autorstwa – „Pięć lat kacetu”, „Boso, ale w ostrogach”, „Na marginesie życia” – do dziś mają status kultowych i towarzyszyły w dorastaniu kilku pokoleniom Polaków. Obecni na spotkaniu będą: Izabela Laszuk – wnuczka Stanisława Grzesiuka, Jarosław Wiśniewski – reżyser filmu „Grzesiuk. Ferajna wciąż gra”, Magdalena Zaleska – producentka wykonawcza filmu (Prószyński i S-ka).
Ważną częścią Pleneru będzie ogłoszenie laureatki Gryfii – Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej dla Autorki, organizowanej przez „Kurier Szczeciński”. To jedyny taki laur literacki w Polsce – przyznawany wyłącznie pisarkom. Sobota, 16 czerwca, upłynie pod znakiem spotkań ze wszystkimi nominowanymi do tegorocznej nagrody autorkami: Karoliną Bednarz, Anną Fryczkowską, Katarzyną J. Kowalską, Ulą Ryciak i Agnieszką Szpilą.
Na plener zapraszamy w piątek i sobotę (14-16 czerwca) w godz. 11.00-19.00; w niedzielę (16 czerwca) w godz. 11.00-17.00 w sąsiedztwie Centrum Kultury Stara Rzeźnia. Uroczyste otwarcie odbędzie się w piątek, 14 czerwca o godz. 12.00 (na scenie).
Inicjatorem i organizatorem wydarzenia jest Szczecińska Agencja Artystyczna, a jego współorganizatorem Murator EXPO, przy merytorycznej współpracy spółki Targi Książki.
„Czym jest plakat?”
Również w piątek, 14 czerwca już po raz czwarty w Szczecinie będziemy mieć Święto Plakatu Autorskiego, tym razem na Łasztowni. 14 czerwca o 19.00 podczas Dni Morza na Nabrzeżu Starówka odbędzie się spotkanie z artystami, autorami plakatów, które zostały zakwalifikowane do wystawy pod tytułem "Czym jest plakat?", która jest głównym wydarzeniem 4. Przeglądu Plakatu Roller Poster.
W 4. edycji Międzynarodowego Przeglądu Plakatu Autorskiego Roller Poster biorą udział artyści z: Polski, Kanady, Chin, USA, Rosji, Serbii, Indonezji, Niemiec, Włoch, Meksyku, Wenezueli, Iranu, Turcji i Białorusi. Są wśród nich tak uznani artyści, jak m.in.: Mirosław Adamczyk czy Władysław Pluta. Do Przeglądu zgłosiło się 570 artystów z 49 krajów, którzy nadesłali aż 1847 plakatów. W sumie zobaczyć będzie można 72 plakaty wybrane przez międzynarodowe jury w składzie: prof. Lex Drewinski (Niemcy, Polska), prof. Leszek Żebrowski (Polska), prof. nadzw. Ireneusz Kuriata (Polska), dr Max Skorwider (Polska), prof. nadzw. Nikodem Pręgowski (Polska), dr Justyna Machnicka (Polska), Olga Tereschenko (Ukraina).
Czym jest plakat autorski? Inna nazwa to z języka angielskiego: plakat self-edition (tłum. edycja własna). Jest to projekt tworzony bez komercyjnego zlecenia oraz bez deadline'u. Autorstwo w tym sensie oznacza tworzenie indywidualnego komunikatu, który charakteryzuje się autonomią w działaniu twórczym co jest jedną z cech wyróżniających sztuki czyste.
Przegląd Plakatu Autorskiego Roller Poster istnieje od 2012 roku. Jego pomysłodawczynią i twórcą jest dr Justyna Machnicka, wykładowczyni Akademii Sztuki w Szczecinie. Roller Poster to jej autorski projekt, który jest kontynuacją pracy doktorskiej obronionej przez nią na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Roller Poster jest to szczecińska marka stworzona przez artystkę wizualną z naszego miasta. Wśród zakwalifikowanych Artystów znaleźli się również plakaciści związani ze Szczecinem, w tym między innymi: Aleksandra Zaborska, Piotr Depta-Kleśta, czy Tomasz Piotr Świtalski.
14 czerwca odbędą się kolejne dwie wystawy towarzyszące 4. edycji Roller Poster, które zostaną zaprezentowane w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie oraz w Galerii Rektorskiej Akademii Sztuki w Szczecinie.
Działanie dofinansowane z budżetu Miasta Szczecin w ramach „Mecenatu kulturalnego Miasta Szczecin”.