1
12 07 2021
Trwają przygotowania do największej imprezy tego sezonu – Żagli 2021! Żeglarski Szczecin Zaprasza. Przed nami wydarzenie o charakterze żeglarskim, które będzie obfitowało w wiele atrakcji dla całej rodziny.
W „normalnym” czasie właśnie odliczalibyśmy dni od finału regat the Tall Ships Races. Pandemia sprawiła jednak, że tegoroczne regaty wielkich żaglowców zostały odwołane, a trasa wyścigu przełożona na rok 2024. Jednak Szczecin nadal jest w grze. Dla mieszkańców, przedsiębiorców i turystów przygotowujemy wydarzenie, jakiego jeszcze u nas nie było – Żagle 2021. Żeglarski Szczecin Zaprasza!
- Takiego toru przeszkód jak mieliśmy w tym roku, nie było jeszcze w historii. Musieliśmy bardzo szybko podjąć decyzję o współpracy z innymi miastami, które były w gotowości przyjmować żaglowce. Wspólnie z Kłajpedą i Tallinnem organizujemy Regaty Bałtyckie. Natomiast w Szczecinie, organizujemy Żagle 2021. Mówimy o mniejszym wydarzeniu niż pierwotnie było planowane, cały czas funkcjonujemy w warunkach pandemii, dlatego zależy nam na zrobieniu bezpiecznego wydarzenia. Już dawno zrezygnowaliśmy z dużych wydarzeń o charakterze masowym. Żagle 2021. dadzą nam możliwość korzystania z wielu atrakcji rozproszonych na terenie całej imprezy – mówi Krzysztof Soska, zastępca prezydenta miasta. – Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że możemy zrealizować oczekiwania mieszkańców, turystów ale także branż, które bardzo ucierpiały w pandemii – hotele, gastronomia, organizatorzy eventów. To jest ważny impuls dla gospodarki Szczecina i tak też to wydarzenie traktujemy.
Żeglarskie święto w Szczecinie
Przed nami trzy dni pełne dobrej zabawy i ciekawych atrakcji. Dwa brzegi Odry wypełnią się stoiskami, muzycznymi scenami, strefami animacji, gastronomii i rozrywki. Program Żagli pęka w szwach. Do współpracy przy tym wydarzeniu zaprosiliśmy szczecińskich artystów. Muzycy będą koncertować dla nas na trzech scenach – na Łasztowni, Wyspie Grodzkiej czy nowej ustawionej tuż obok pomnika Centaura.
- Czwartą sceną będzie ta w Netto Arenie, na której przed Cleo wystąpi zespół Sound'n'Grace. Artystycznie będzie się działo bardzo dużo – mówi Robert Grabowski, rzecznik prasowy Szczecińskiej Agencji Artystycznej. – Jestem przekonany, że każdy znajdzie coś dla siebie w tym programie.
Na plac Mickiewicza powróci uwielbiana przez najmłodszych Strefa Dziecięca. To tam maluchy będą mogły wziąć udział w warsztatach, koncertach, pokazach tanecznych czy zawodach sportowych. Podczas żeglarskiego święta nie mogło zabraknąć u nas także orkiestr dętych. W sobotę i niedzielę na scenie na Łasztowni będzie odbywać się IV Festiwal Orkiestr Dętych Szczecin 2021 o Puchar Prezydenta Miasta Szczecin. Akustyczeń na Żaglach? Czemu nie?! Przez trzy wieczory nieoczywiści artyści będą prezentować się na Łasztowni. Ale Żagle to nie tylko teren Łasztowni i Wałów Chrobrego. Z tym żeglarskim wydarzeniem zawędrujemy aż do Netto Areny, gdzie w koncercie specjalnym wystąpi dla szczecińskiej publiczności Cleo! Koncert odbędzie się w sobotę, 31 lipca o godzinie 18.00. Bilety do nabycia http://bit.ly/CLEO_ZAGLE
Co jeszcze czekać będzie na nas na lądzie? Strefa Animacji Czysta Odra w Szczecinie, Festiwal Smaków Foodtrucków, Jarmark pod Żaglami, wesołe miasteczka, Miejska Strefa Letnia czy nowa Craft Beer Zone, do której zaprosiliśmy rzemieślnicze browary z całej Polski, których oferty będą bardzo ciekawe. Już dzisiaj gwarantujemy, że wszystkie wydarzenia będą zorganizowane zgodnie z obowiązującymi zasadami sanitarnymi, bo zdrowie i bezpieczeństwo uczestników jest dla nas najważniejsze.
- Już w ten piątek ubierzemy Marynarza w strój reprezentacji, co będzie sygnałem dla mieszkańców i turystów o nadchodzącej imprezie. Kolejnym ciekawym działaniem jest konkurs dla szczecińskich przedsiębiorców „Nastrój się na żagle”. Zapraszamy do przystrajania swoich witryn, im będzie ich więcej tym lepiej. W niedzielę, o 9 rano zapraszamy na wyścig – Bieg pod Żaglami – mówi Leopold Korytkowski, dyrektor turystyki i wydarzeń w spółce Żegluga Szczecińska Turystyka Wydarzenia. – W kwestii bezpieczeństwa maksymalnie rozpraszamy wydarzenie, na wejściach będą dostępne stacje ze środkami dezynfekującymi. Ale musimy też pamiętać o naszej samoświadomości i utrzymywaniu dystansu.
Regaty
Żagle 2021 będą wydarzeniem wieńczącym dwuetapowe Regaty Bałtyckie, które lada dzień się rozpoczną. 16 lipca rozpoczną się Regaty Bałtyckie, podczas których jednostki będą rywalizować ze sobą na dwóch etapach. Tallinn – Kłajpeda oraz Kłajpeda – Szczecin. Łącznie w obu rejsach do przepłynięcia będzie około 500 mil morskich.
- Reprezentacja Szczecina już wypłynęła na te regaty i jest już w drodze do Tallinna. Głównym gościem i największym żaglowcem, który do nas wpłynie w piątek będzie Dar Młodzieży, jednostka szkolna Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. Po raz pierwszy przypłynie z Rosji Krasotka – mówi Jerzy Raducha, wicedyrektor ds. organizacji imprez i współpracy międzynarodowej Centrum Żeglarskiego. – Niestety, przepisy sanitarne na ten moment nie pozwalają na otwieranie pokładów dla zwiedzających.
Do Szczecina wpłyną m.in. Fryderyk Chopin, Generał Zaruski, Atyla (Hiszpania), Shtandart (Rosja), Brabander (Litwa), które wezmą udział zarówno w jednym etapie jak i w całych regatach. I to właśnie na hiszpańskiej jednostce zostanie zorganizowany wyjątkowy koncert gitarowy Krzysztofa Meisingera. 28 lipca rozpocznie się budowa mostu pontonowego
Zmiany w organizacji ruchu
Największe wydarzenia w naszym mieście zawsze wiążą się ze zmianami w organizacji ruchu i transportu zbiorowego. Część ulic będzie zamknięta, a na trasach pojawią się dodatkowe autobusy i tramwaje. Wszystko po to, aby ułatwić mieszkańcom komunikację z terenem wydarzenia i zapewnić im sprawny powrót do domu. Prosimy kierowców i pasażerów o zapoznanie się z tym, co czeka ich w czasie Żagli 2021. Czasowa organizacja ruchu trwająca od środy 28 lipca do wtorku 3 sierpnia podzielona zostanie na kilka etapów.
- Nowością w tym roku jest to, że utrzymujemy ruch w ciągu ulicy Jana z Kolna. Na odcinku od ulicy Kapitańskiej do Trasy Zamkowej będzie obowiązywać ograniczenie prędkości do 30 km/h. Zamknięcie ulic będzie podzielone na trzy etapy. Pierwszy rozpocznie się 28 lipca minutę po północy. Największe zamknięcie ulic planujemy w piątek, 30 lipca. Dojazd w rejon zamknięty będzie możliwy na podstawie przepustek – mówi Marcin Charęza, kierownik zespołu ds. organizacji ruchu WGK. – Najlepszym rozwiązaniem żeby dostać się na teren wydarzenia będzie skorzystanie z komunikacji miejskiej. W ciągu ulicy Jana z Kolna będą kursować tramwaje, więc w samo centrum imprezy możemy dojechać komunikacją miejską.
W związku z tym informujemy mieszkańców o możliwości odebrania przepustek. Będą one do odebrania od 21 lipca w biurze wydawania przepustek przy ul. Jana z Kolna 6, w godzinach 10:00 - 18:00.
Akredytacja dla mediów
Trwa proces akredytacji na wydarzenie. Rejestrować się można pod linkiem:
https://www.accredi.pl/zagle2021media
Potwierdzenie przyznania akredytacji prasowej zostanie przesłane pod adres email podany w formularzu.