1 Jarmark Wielkanocny na Alei - Żegluga Szczecińska

27 02 2018

Jarmark Wielkanocny na Alei

W roku 2018 kolorowanie Alei Kwiatowej zaczynamy od dwudniowego Jarmarku Wielkanocnego. Dwudniowy event poprzedzający święta będzie doskonałą okazją do kupna wiosennych dekoracji, tradycyjnych przysmaków czy rękodzieła. Tegoroczną nowością będzie… festiwal pisanek!

Wydarzenie zaplanowane na 24 i 25 marca obfitować będzie w świąteczne atrakcje w tradycyjnym i folkowym stylu. Wśród nich znajdzie się gwóźdź programu – festiwal pisanek! Inicjatywa składać się będzie z dwóch części – wystawy ogromnych jajek udekorowanych przez małych i dużych artystów. Zdobieniem styropianowych jaj zajmują się już m.in. Pałac Młodzieży, Pracownia Pogodno, Ars Atelier, Klub Delta, Pracownia Stary Młyn i organizatorzy wydarzenia – pracownicy spółki Żegluga Szczecińska Turystyka Wydarzenia. Drugim elementem festiwalu będzie wystawa prac dzieci i młodzieży ze szczecińskich szkół i przedszkoli. Setki (a może i tysiące?) własnoręcznie przygotowanych pisanek zawisną na specjalnie przygotowanych do tego celu drzewkach i gałązkach na Alei Kwiatowej. Organizatorzy zwrócili się już do szczecińskich placówek z prośbą o pomoc w przygotowaniu instalacji. Pisanki z zawieszkami mogą być przecież świetnym zajęciem np. w ramach lekcji plastyki.

W niedzielę na odwiedzających Jarmark Wielkanocny czeka kulinarne show! Pokazy przygotowywania świątecznych specjałów zakończą się poczęstunkiem. Na chętnych czekać będzie wielkanocny, ugotowany według staropolskiej tradycji żur i inne świąteczne potrawy. Wszystkie zostaną przygotowane oczywiście podczas samej imprezy.

Nie zabraknie występów na scenie. W niedzielę gościom Kolorowej Alei zaprezentują się muzyczne grupy folkowe. Część z nich przyjedzie do nas zza wschodniej granicy, by wspólnie z nami przygotowywać się do tych radosnych świąt poprzez śpiewanie tradycyjnych pieśni ludowych.

Dla żądnych przygód harcerze wspólnie z organizatorami przygotują grę terenową nawiązującą do Wielkiej Nocy. Obecnie trwa opracowywanie scenariusza zabawy, w której uczestniczyć będą mogły całe rodziny.

Na najmłodszych – tradycyjnie – czekać będą świąteczne animacje w strefie malucha. Niedzielna zabawa pozwoli w prosty i przyjemny sposób zaprezentować dzieciom wielkanocne zwyczaje i tradycje. Tutaj także pomogą nam nieustraszeni harcerze.

Prócz tego podczas całego wydarzenia do dyspozycji naszych gości będą dobrze znane, drewniane domki, w których swoją ofertę zaprezentują wystawcy nie tylko ze Szczecina, ale także z Polski i z zagranicy! Podczas jarmarku będzie można kupić m.in. stroiki wielkanocne, upominki od zajączka, pisanki, drewniane zabawki, kosmetyki naturalne, biżuterię z bursztynu, ceramikę, wyroby rękodzielnicze, świece, przyprawy, mazurki, pączki, wędliny, kwas chlebowy, smalec, miody, jaja, sery z Podhala, herbaty, suszone owoce, węgierskie kołacze, wina i piwa.

Dokładny program jarmarku opublikujemy na stronie internetowej www.zegluga.szn.pl w zakładce „Wydarzenia” oraz na stronie www.KolorowaAleja.pl. Zachęcamy także do śledzenia fanpage’a projektu na facebooku (@KolorowaAlejaSzczecin) i dołączenia do wydarzenia: www.facebook.com/events/557481464610255/

Zapraszamy 24 i 25 marca w godzinach od 10 do 18!


O „Kolorowej Alei”

Historia „Kolorowej Alei” rozpoczęła się w roku 2015, kiedy to w głosowaniu nad projektami Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego uznanie w oczach mieszkańców zyskała propozycja „ożywienia Alei Kwiatowej”. W toku spotkań z autorem zwycięskiego pomysłu Urząd Miasta wypracował plan działań pod nazwą „Kolorowa Aleja”, mający na celu realizację założeń projektu.

Prace nad zapełnieniem alei kwiatami to nie wszystko, bowiem jeszcze pod koniec marca 2016 rozpoczął się cykl wydarzeń, które zachęcały mieszkańców do regularnego odwiedzania tego miejsca. Od początku realizacji projektu odbyły się na Alei Kwiatowej 24 wydarzenia (w tym dwa Jarmarki Bożonarodzeniowe). W roku 2018 do tej puli dołączą kolejne!

Mimo że zwycięski projekt SBO2015 zakładał jednorazowy zastrzyk finansowy w „aktywizację przestrzeni Alei Kwiatowej”, Urząd Miasta Szczecin zdecydował o dalszym finansowaniu projektu. Stąd działania spółki Żegluga Szczecińska Turystyka Wydarzenia, która odpowiada za organizację kolejnych imprez w tym wyjątkowym miejscu.

Nasza strona wykorzystuje ciasteczka (cookies). Jeśli zgadzasz się na ich wykorzystywanie klinij przycisk.

Zgadzam się

A A+ A++