1 Kapitan Borchard zamieszkał w Szczecinie - Żegluga Szczecińska

27 02 2017

Kapitan Borchard zamieszkał w Szczecinie

Najstarszy polski żaglowiec, STS Kapitan Borchardt, cumuje przy Nabrzeżu Pasażerskim, którego właścicielem jest Żegluga Szczecińska. To właśnie stąd jednostka wypływać będzie w rejsy zaplanowane w nadchodzącym sezonie żeglarskim.

Armatorzy szkunera zdecydowali o przeniesieniu Kapitana Borchardta z Trójmiasta do Szczecina. Nasze miasto i port w Świnoujściu okazały się atrakcyjniejsze przede wszystkim ze względu na bliskość wyspy Borhnolm. Dzięki tej lokalizacji zdecydowanie łatwiej będzie armatorom organizować kilkudniowe rejsy.

Kapitan Borchardt jest najstarszym żaglowcem pływającym obecnie pod polską banderą, został zwodowany w Holandii w 1918 roku i służył początkowo jako oceaniczny statek towarowy. Przebudowany w 1989 roku, został wyposażony w czternaście kabin. Do Polski sprowadzony po zakupie od szwedzkiego armatora, gdzie występował pod nazwą Najaden jako statek szkolny. Przez obecnego właściciela zakupiony 30 sierpnia 2011 roku. Uroczystość nadania nazwy odbyła się 8 października tego samego roku. Jednostkę nazwano imieniem kpt. Karola Olgierda Borchardta.

Obecnie ten przepiękny żaglowiec podziwiać można spacerując po Nabrzeżu Pasażerskim. Pierwsza tegoroczna wyprawa jednostki zaplanowana jest na połowę kwietnia.

W lipcu i sierpniu STS Kapitan Borchardt ścigać się będzie w regatach The Tall Ships Races, których finał odbędzie się w dniach 5-8 sierpnia w Szczecinie.

Nasza strona wykorzystuje ciasteczka (cookies). Jeśli zgadzasz się na ich wykorzystywanie klinij przycisk.

Zgadzam się

A A+ A++