1
14 12 2017
Przed nami drugi jarmarkowy weekend wypełniony świątecznymi atrakcjami. Goście, którzy zechcą w sobotę i niedzielę odwiedzić Aleję Kwiatową, pl. Żołnierza i pl. Lotników w Szczecinie będą mogli posłuchać koncertów kolędowych i wziąć do domu Betlejemskie Światło Pokoju.
16 i 17 grudnia plac Lotników zmieni się w miejsce przepełnione bożonarodzeniową tradycją. W programie m.in. warsztaty dekorowania pierników, czytanie bajek, koncerty kolęd i pastorałek, gry i zabawy z Ekipą Św. Mikołaja, rozstrzygnięcie konkursów na najlepszy produkt jarmarku i najpiękniejsze prace plastyczne obrazujące „Moje ulubione miejsce w Szczecinie”, spotkanie z Romanem Czejarkiem oraz przekazanie światełka betlejemskiego przez harcerzy.
• krótkie wprowadzenie w ideę światła
• przemówienie przedstawicieli ZHP z życzeniami świątecznymi
• wspólne kolędowanie z zespołem harcerskim
Już po raz 27. zapłonie Betlejemskie Światło Pokoju – znak braterstwa i jedności. Tegoroczne hasło BŚP brzmi „W Tobie jest światło”.
Betlejemskie Światło Pokoju zorganizowano po raz pierwszy w 1986 roku w Linz (Austria), jako część bożonarodzeniowych działań charytatywnych. Akcja nosiła wówczas nazwę „Światło w ciemności” i była propagowana przez Austriackie Radio i Telewizję (ORF). Rok później patronat nad akcją objęli austriaccy skauci.
Każdego roku dziewczynka lub chłopiec wytypowani przez ORF odbierają Światło z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem. Następnie transportują je do Wiednia za pośrednictwem Austrian Airlines. W Wiedniu ma miejsce ekumeniczna uroczystość, podczas której Płomień jest przekazywany mieszkańcom miasta i przedstawicielom organizacji skautowych z wielu krajów europejskich.
Polska jest jednym z ogniw betlejemskiej sztafety. Harcerki i harcerze przekazują Światło dalej na wschód: do Rosji, Litwy, Ukrainy i Białorusi, na zachód – do Niemiec, a także na północ – do Danii. Betlejemskie Światło pokoju dotrze również do Szczecina, skąd trafi do wielu miejscowości w naszym województwie. Harcerze z Chorągwi Zachodniopomorskiej zaniosą je także m.in. do Domów Dziecka, szpitali, Domu Kombatanta oraz przekażą władzom miasta i województwa.
Szczecinianie będą mieli okazję odebrać światło podczas Jarmarku Bożonarodzeniowego. Uroczystość odbędzie się w niedzielę, 17 grudnia, o godz. 16.30 na pl. Lotników. Po ceremonii przyjdzie czas na wspólne kolędowanie z harcerzami.
W świąteczny klimat podczas najbliższego weekendu wprowadzą nas m.in. chóry, które w sobotę i w niedzielę będą kolędować na placu Lotników. Będziemy mogli posłuchać pastorałek, kolęd i świątecznych piosenek w wykonaniu solistów z Klubu Skolwin i SP 69, Chóru Belcanto z Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Marka Jasińskiego, Chóru Concertino, Chóru Kameralnego ZUT w Szczecinie, Polickiego Chóru Kameralnego Postscriptum i Zespołu Wokalnego Harmonic Solution.
Występy będą poprzeplatane czytaniem bajek dla dzieci, spotkaniami, spektaklami interaktywnymi, pokazami tanecznymi i animacjami dla najmłodszych.
Najbliższy weekend przyniesie także rozwiązanie dwóch konkursów. Pierwszych laureatów poznamy w sobotę o godz. 17.00. Nagrodzeni zostaną wówczas autorzy najlepiej ocenionych prac plastycznych w konkursie „Moje ulubione miejsce w Szczecinie”. W jego toku do organizatora – Żeglugi Szczecińskiej wpłynęło ponad 350 dzieł młodych artystów. Przedszkolaki wraz z dziećmi i młodzieżą szkolną zobrazowali wiele szczecińskich symboli, miejsc im bliskich, podwórek, kawiarni, parków. Efektem jest trwająca właśnie wystawa prac, którą zobaczyć można w Centrum Informacji Turystycznej na Alei Kwiatowej. Na zwycięzców czekają nagrody, zaś do każdego uczestnika trafi okolicznościowy dyplom.
Wyniki drugiego z konkursów – na Najlepszy Produkt Jarmarku Bożonarodzeniowego ogłoszone zostaną w niedzielę o godz. 14.00. Dowiemy się wtedy, jaki produkt najbardziej przypadł do gustu jarmarkowym Gościom, którzy od początku imprezy, korzystając z kuponów drukowanych w Kurierze Szczecińskim, głosowali na swoich faworytów. Zwycięzca otrzyma certyfikat wraz z pakietem reklamowym w dzienniku, zaś autorzy najlepszych uzasadnień uhonorowani zostaną choinkami i bonami do piekarni Asprod.
Od początku trwania jarmarku zbiórkę na jego terenie prowadzi Stowarzyszenie Rodziców Dzieci Chorych na Białaczkę działające przy szczecińskim Oddziale Św. Mikołaja. Datkami są pieniądze ze sprzedaży cegiełek uprawniających do przejażdżkach na weneckiej karuzeli.
W sobotę i niedzielę zyskamy jednak kolejną sposobność do okazania hojnego serca i pomocy potrzebującym. Wolontariusze Stowarzyszenia Progressum ubrani w mikołajkowe czapki i z puszkami w dłoniach będą zbierali pieniądze na leczenie swoich podopiecznych – 2,5 letniej Michaliny i 6-letniego Mateusza.
Ponadto w sobotę, między godziną 18.00 a 19.00, prowadzone będą charytatywne licytacje dla wspomnianych malców. To niecodzienna okazja, by pomóc a – przy okazji – powalczyć o piłkę Nike z podpisami piłkarzy z czerwcowego zgrupowania Polska – Rumunia, koszulkę i kolejną piłkę z podpisami Kamila Grosickiego i Radosława Majdana.
• Organizatorami Jarmarku Bożonarodzeniowego są Urząd Miasta Szczecin i Żegluga Szczecińska.
• Wydarzenie organizowane pod Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Szczecin.
• Partnerem Jarmarku Bożonarodzeniowego jest projekt „Czysta Odra w Szczecinie”.
• Patronami medialnymi są Kurier Szczeciński i Radio Eska.
Więcej informacji
WWW >>> www.kolorowaaleja.pl
FB >>> www.facebook.com/KolorowaAlejaSzczecin
Wydarzenie FB „Szczeciński Jarmark Bożonarodzeniowy”
>>> www.facebook.com/events/749987015196093
Jarmark widziany okiem drona: www.jarmark.szczecin360.com