1
28 12 2017
Każdy zna
przygody kota w butach oraz leniwego, lubiącego Lasagne kota Garfielda, ale czy
znamy historię Umbriagi - kota który lubił
żeglować?
Kot Umbriaga to postać historyczna, który żył na przełomie lat 40 i 50 XX w Szczecinie i rzeczywiście żeglował kilka lat po Mare Dambiensis. To właśnie tam w poszukiwaniu przygód pływali szczecińscy żeglarze akademiccy, a ich towarzyszem był właśnie ten nietypowy kot. Na początku lat 50. XX wieku, podczas postoju, kot zszedł na ląd w północnej części wyspy Dębina i nie powrócił już na jacht. Od tego czasu nazwano ten fragment wyspy Ziemią Umbriagi, a płynący obok nurt – cieśniną Umbriaga (urzędowa nazwa Czapina).
Aby upamiętnić tę niecodzienną historię związaną ze szczecińskim środowiskiem żeglarskim, w przyszłym roku na Alei Żeglarzy stanie wykonana z brązu rzeźba Umbriagi.
Cieszy mnie, że Aleja Żeglarzy z roku na rok wzbogaca się o kolejne akcenty związane z żeglarską historią Szczecina. Tak sympatyczna i pozytywna postać z pewnością spotka się ciepłym przyjęciem ze strony mieszkańców oraz turystów, tym bardziej że to pierwszy element rzeźbiarski skierowany do najmłodszych
Piotr Owczarski - pomysłodawca utworzenia Alei Żeglarzy
Rzeźba zostanie wykonana w formie figuratywnej, a jej maksymalna wysokość wraz z posadowieniem nie przekroczy 1,40 m. Koszt wykonania rzeźby oraz jej montaż to 97 500 zł.
Aleja Żeglarzy ma pokazywać związki Szczecina z morzem oraz przedstawiać historię zachodniopomorskiego żeglarstwa i żeglugi. Bulwar Piastowski zmienia się w deptak z rzeźbami, płaskorzeźbami oraz innymi formami przestrzennymi nawiązującymi do działalności morskiej. Znajdują się tam: informacje o ludziach morza, legendarnych żaglowcach oraz jachtach i statkach. Można tam też znaleźć wzmianki o różnych wyprawach, rejsach i podróżach morskich. Pierwszym elementem, który został umieszczony w Alei Żeglarzy, była Łódź Wyszaka, legendarnego szczecińskiego żeglarza, kupca i korsarza z XII wieku, która została zamontowana w pobliżu Mostu Długiego w lipcu 2013 roku.