30 07 2019

Mapa Mare Dambiensis już na Bulwarze Piastowskim

Ma 15 m kw. i prezentuje najciekawsze zakątki Mare Dambiensis, czyli Jeziora Dąbie. Ceramiczna mozaika pojawiła się w Alei Żeglarzy i od razu skradła serca odwiedzających nabrzeże.

Jest kolorowa, można znaleźć na niej Ziemię Umbriagi, Morze Sargassowe, Parvo Mare, Ptasią Wyspę, Meduzostan, Svante, Przylądek Czterech Szkieletów czy Przylądek Białego Słonia (PBS). W Alei Żeglarzy na dobre zagościła mapa Mare Dambiensis. Jest to ceramiczna mozaika wykonana w oparciu o szkic zamieszczony w Kronice szczecińskiego oddziału Akademickiego Związku Morskiego z roku 1949, także korespondencję z żeglarzami pionierami oraz ich relacje ustne. Mapa Mare Dambiensis powstała w roku 2011 i została stworzona we współpracy Piotra Owczarskiego oraz Katarzyny Pawlikowskiej.

Mare Dambiensis – taką łacińską nazwę nosiło w latach 1949-1956 j. Dąbie wśród szczecińskich żeglarzy. Nazwa została nadana przez studentów AZM w Szczecinie. W tym czasie Odra była uznawana za rzekę graniczną, a uprawianie żeglarstwa było ograniczone i poddawane kontroli, nawet na terenie Szczecina. Swobodne żeglowanie było dopuszczone tylko na wodach Jeziora Dąbskiego, a jego poszczególnym częściom nadano nowe, często tajemnicze nazwy.

Mozaika mapy ma łączną powierzchnię 15 m kw. Koszt wykonania to 97 500 tys. zł. Mozaika Mare Dambiensis jest autorskim projektem Justyny Budzyn.

Aleja Żeglarzy oficjalnie została utworzona w 2013 roku. Opowiada o morzu, żeglarzach i Szczecinie, począwszy od X wieku do czasów współczesnych. Wśród eksponatów Alei znajdują się m.in.: szkielet łodzi Wyszaka – legendarnego szczecińskiego kupca i pirata z XII wieku; rzeźby przedstawiające kapitanów Kazimierza Haskę i Ludomira Mączkę; kota żeglarza Umbriagę; rzeźby pokazujące urządzenia nawigacyjne: astrolabium, chronometr, kompas, sekstant.

Nasza strona wykorzystuje ciasteczka (cookies). Jeśli zgadzasz się na ich wykorzystywanie klinij przycisk.

Zgadzam się