1 Na Odrą stanie rzeźba kota - Żegluga Szczecińska

28 05 2018

Na Odrą stanie rzeźba kota

Kot Umbriaga to jedna z legendarnych postaci szczecińskiego żeglarstwa. 65 lat temu podczas postoju zszedł na ląd i nie powrócił już na jacht.

- Od tamtej chwili minęło już wiele lat. Do dzisiaj jego postać wspominają najstarsi żeglarze. Mało kto dzisiaj wie, że rudy kot to postać autentyczna. Pod koniec lat 40. XX wieku zamieszkał na przystani jachtowej Akademickiego Związku Morskiego w Szczecinie. Ludzie nadali mu imię Umbriaga zaczerpnięte z włoskiego filmu granego wtedy w kinach – powiedział Piotr Owczarski, pomysłodawca utworzenia Alei Żeglarzy.

W uroczystościach odsłonięcia rzeźby wezmą udział zaproszeni goście m.in.: Prezydent Szczecina Piotr Krzystek, ponad 200 dzieci ze szczecińskich szkół podstawowych i przedszkoli oraz żeglarze.

Organizatorzy przygotowali wiele bezpłatnych atrakcji m.ni: koncerty muzyki szantowej, animacje dla dzieci i powitanie kota Umbriagi. Przedszkolaki i uczniowie ze szczecińskich szkół podstawowych przypłyną razem z kotem Umbriagą specjalnym katamaranem. To będzie historyczne spotkanie. Po 65 latach jego długiego rejsu dookoła świata dzieci sprowadzą kota na brzeg.

Aleję Żeglarzy na nadodrzańskim Bulwarze Piastowskim utworzono w 2013 roku. To wizytówka Szczecina pokazująca związki miasta oraz Pomorza Zachodniego z morzem. W tym miejscu upamiętniani są m.in.: ludzie morza, legendarne żaglowce, jachty i statki.

Nasza strona wykorzystuje ciasteczka (cookies). Jeśli zgadzasz się na ich wykorzystywanie klinij przycisk.

Zgadzam się

A A+ A++