1
15 02 2018
Zmodernizowane w roku 2017 Nabrzeże Starówka na szczecińskiej Łasztowni zostało wybrane najlepszą przestrzenią publiczną w Polsce. To kolejna miejska inwestycja, która stała się laureatem prestiżowego konkursu architektonicznego.
W trzeciej edycji ogólnopolskiego konkursu Property Design Awards szczecińskie nabrzeże zwyciężyło z Bulwarami Wiślanymi w Warszawie, Ogrodem Jordanowskim w Sosnowcu – Kazimierzu Górniczym, Placem Europejskim w Warszawie i Placem Litewskim w Lublinie. Nominacje zostały przygotowane na podstawie zgłoszeń oraz prac Jury w składzie: Marcin Szczelina – Architecture Snob – Przewodniczący Jury; Giovanna Carnevali – Strelka KB; Ivan Blasi – Mies van der Rohe Award; Oskar Zięta – Zieta Prozessdesign; Robert Konieczny – KWK Promes; Agnieszka Kaczmarska – SARP Katowice; Małgorzata Burzec-Lewandowska, redaktor naczelna Propertydesign.pl; Robert Posytek, redaktor naczelny Propertynews.pl oraz czytelnicy portali PropertyDesign.pl i PropertyNews.pl. Po publikacji list nominowanych członkowie jury wskazali inwestycje, które ich zdaniem zasługują na nagrody. Zwycięzcy zostali wyłonieni po podliczeniu wskazań jury i głosów internautów, którzy przez kilka tygodni wybierali najlepsze projekty.
Pamiątkową statuetkę i tytuł najlepszej przestrzeni publicznej w Polsce odebrał 15 lutego, podczas uroczystej gali w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach, prezes spółki Żegluga Szczecińska Turystyka Wydarzenia Ireneusz Nowak.
W imieniu Urzędu Miasta Szczecin i spółki Żegluga Szczecińska Turystyka Wydarzenia, która zarządza nabrzeżem, składam ogromne podziękowania dla wszystkich mieszkańców, turystów i sympatyków Szczecina, którzy zechcieli oddać swój głos właśnie na nasze Nabrzeże Starówka. Tytuł najlepszej przestrzeni publicznej w Polsce wiele dla nas znaczy. Szczecin od lat wraca nad wodę. Świadczą o tym znaczące morskie imprezy plenerowe takie jak finały regat The Tall Ships Races, zmodernizowane bulwary, nowa miejska marina w centrum miasta czy cały obszar wyspy Łasztownia, która staje się nowym sercem miasta. Strategia floating garden realizowana od ponad 10 lat nie pozostawia złudzeń – Szczecin czerpał, czerpie i będzie czerpał pełnymi garściami z bliskości Odry, jeziora Dąbie, kanałów Międzyodrza. Najbardziej cieszy nas to, że powrót nad wodę zaakceptowali i – co tu dużo mówić – pokochali sami mieszkańcy, dla których nowe bulwary stały się miejscem kultowym.
Ireneusz Nowak - Prezes spółki Żegluga Szczecińska Turystyka Wydarzenia
Property Design Awards
W konkursie brały udział unikalne inwestycje, obiekty o wyjątkowej architekturze i przestrzenie pełne inspirującego designu. Plebiscyt miał na celu wyłonienie najlepszych projektów komercyjnych i publicznych ukończonych do końca 2017 roku w Polsce.
W roku 2017 zwycięzcą w
kategorii „Przestrzeń Publiczna” była ulica Piramowicza w Łodzi. Rok wcześniej
zwyciężyła Strefa Kultury w Katowicach.
Miejsce spacerów i wypoczynku
nad Odrą, chętnie odwiedzane zarówno przez mieszkańców jak i turystów. To
tutaj organizowane są różnego rodzaju imprezy – m.in. Dni Morza, Festiwal
Sztucznych Ogni Pyromagic, WaterShow Szczecin czy ubiegłoroczny finał regat The
Tall Ships Races 2017.
W ubiegłym roku nabrzeże zostało przebudowane i przeszło gruntowną modernizację. Nowy bulwar rozpoczyna się pod Trasą Zamkową, biegnie pod dźwigozaurami, w sąsiedztwie portu jachtowego i kończy się dużym placem, w którego nawierzchni zostało zainstalowane oświetlenie punktowe. Co ciekawe oświetleniem całego bulwaru sterować można w taki sposób, by zmieniać jego natężenie w zależności od potrzeb (np. wygaszać je podczas pokazów fajerwerków). Wzdłuż deptaka zostały ustawione ławki i siedziska, kosze na śmieci, stojaki rowerowe, donice z drzewami oraz estetyczne lampy. Znalazły się tam także pas zieleni i stacja roweru miejskiego.