1
25 03 2017
Sobotniego wieczora, podczas uroczystej gali w Starej Rzeźni, po raz pierwszy zostały przyznane Międzynarodowe Nagrody Żeglarskie Szczecina. Nagrodę główną – im. kpt. Ludomira Mączki – za wieloletnią działalność na polu żeglarstwa, szerzenie jego idei jako płaszczyzny porozumienia, współpracy i przyjaźni otrzymał Wojciech Jacobson.
Gala Nagród Żeglarskich jest bliska sercu każdego z nas, bo Szczecin od lat przecież żeglarstwem stoi. W tym gronie z pewnością nikomu nie trzeba tego udowadniać. Wręczamy dziś pierwsze Nagrody Żeglarskie Szczecina. Było w kim wybierać – zgłoszeń nadesłano bowiem ponad 90. To pokazuje, w jakim środowisku funkcjonujemy i jak wiele się u nas dzieje. Dziękuję za zaangażowanie kapitule i wszystkim żeglarzom.
Piotr Krzystek - Prezydent Szczecina
Uzasadnienie: Dla żeglarskiego ambasadora Szczecina, za wieloletnią działalność na polu żeglarstwa, szerzenie jego idei, jako płaszczyzny porozumienia, współpracy i przyjaźni.
Uzasadnienie: Za samotne opłynięcie świata na jachcie „Atlantic Puffin” w latach 2014 – 2016 i promowanie Dziwnowa, Kamienia Pomorskiego oraz Pomorza Zachodniego.
Uzasadnienie: Za sukcesy regatowe, w tym zdobycie Pucharu Bałtyku Południowego w roku 2016 na jachcie „Sharki” oraz żeglarską postawę godną naśladowania.
Uzasadnienie: Za zdobycie 10. miejsca na Igrzyskach Olimpijskich w Rio de Janeiro 2016 i 5. miejsca w Mistrzostwach Europy w 2016 r. i promocję szczecińskiego żeglarstwa.
Uzasadnienie: Za wieloletnią działalność w budowaniu morskiej historii Pomorza poprzez upamiętnianie i ożywianie kultury Zeesbootów.
Uzasadnienie: Za pasję w łączeniu muzyki z żeglowaniem i sukcesy na festiwalach szantowych w Polsce.
Uzasadnienie: Za popularyzację kultury żeglarskiej poprzez organizację wielu wydarzeń na terenie przystani żeglarskiej Camping Marina w Szczecinie.
Uzasadnienie: Dla Stowarzyszenia Jach Klub Kamień Pomorski i Mariny Kamień Pomorski Sp. z o.o. za organizację pierwszych w Polsce Mistrzostw Europy w klasie Europa w Kamieniu Pomorskim.
Uzasadnienie: Za sukcesy regatowe, w tym uczestnictwo w Mistrzostwach Świata i Europy, Pucharach Świata, Pucharach Europy oraz Mistrzostwach Polski w klasie Laser.
Uzasadnienie: Za renowację 111-letniego „Nadira” – najstarszego szczecińskiego jachtu.
Laureaci nagród otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz okolicznościowe statuetki. Prócz tego laureat nagrody im. kpt. Ludomira Mączki otrzymał czek na 10.000 zł, „atrybuty” Ludomira Mączki (butelkę chilijskiego czerwonego wina, czosnek i yerba mate), a jego nazwisko znajdzie się w szczecińskiej Alei Żeglarzy na nadodrzańskich bulwarach.
– Dziękuję za wyróżnienie. Doceniam, że jestem pierwszym laureatem nagrody o charakterze, prestiżu i zasięgu międzynarodowym – mówił podczas gali Wojciech Jacobson, laureat nagrody im. kpt. Ludomira Mączki. – Moje sukcesy żeglarskie sięgają dawnych lat i były one związane z osobą Ludomira Mączki, gdyż wiele rejsów odbyliśmy wspólnie. Ta nagroda niejako przypłynęła do mnie od Ludomira. W imieniu wszystkich żeglarzy dziękuję za ustanowienie Nagród Żeglarskich Szczecina. Mam nadzieję, ze staną się one marką miasta.
Sobotnie spotkanie w Starej Rzeźni było okazją do integracji środowiska żeglarskiego. Wśród przybyłych gości znaleźli się żeglarze, członkowie klubów, osoby związane z branżą morską, przedstawiciele przedsiębiorstw prywatnych i publicznych, samorządowcy. Gala stała się także okazją do uhonorowania medalami regat Baltic Polonez Cup Race 2016 ufundowanymi przez Komisję Żeglarstwa Morskiego PZŻ partnera mistrzostw – miasta Szczecin w osobach Prezydenta Piotra Krzystka i Zastępcy Prezydenta Krzysztofa Soski. Po części oficjalnej wydarzenia i wręczeniu wyróżnień przyszedł czas na występ zespołu Zejman i Garkumpel i projekcję filmu „Wyprawa Narwik 2015”.
Organizatorami wydarzenia byli Urząd Miasta Szczecin, Szczecińska Agencja Artystyczna i Żegluga Szczecińska.
Zainteresowanych kolejną edycją Nagród Żeglarskich Szczecina zapraszamy do śledzenia strony internetowej www.nagrodyzeglarskie.szczecin.pl.
Ustanowienie Międzynarodowych Nagród Żeglarskich Szczecina stanowi podkreślenie charakteru stolicy Pomorza Zachodniego jako miasta związanego z wodą, żeglarstwem i gospodarką morską, co znajduje swoje odzwierciedlenie w strategii marki Szczecin Floating Garden 2050.