19 03 2025

Szczecin staje się zrównoważoną destynacją turystyczną

Jak wykorzystać potencjał Szczecina i stworzyć z niego zrównoważoną destynację turystyczną? Co na rzecz rozwoju turystyki mogą zrobić pozornie niezwiązane z nią wydziały miasta i spółki oraz jakie korzyści będą mieć z tego mieszkańcy? Na te i wiele innych tematów dyskutowano w trakcie dwudniowego szkolenia pt. „Zrównoważone destynacje turystyczne”, które zorganizowała Żegluga Szczecińska Turystyka Wydarzenia.

Od niemal dwóch lat Szczecin Convention Bureau Project realizuje szeroko zakrojone działania, mające na celu promocję miasta jako atrakcyjnej destynacji dla branży MICE (Meetings, Incentives, Conferences, Exhibitions). Jednym z kluczowych zadań na ten rok jest dołączenie do międzynarodowej inicjatywy benchmarkingowej Global Destination Sustainability - GDS-Index, która skupia pionierów zrównoważonego rozwoju ze świata turystyki biznesowej i wypoczynkowej. Aby zrozumieć zasady certyfikacji oraz kluczowe dla rozwoju turystyki zrównoważonej zagadnienia, przedstawiciele różnych wydziałów i spółek miejskich wzięli udział w dwudniowym szkoleniu.

Zrównoważona turystyka to nie tylko wykorzystanie naturalnych zasobów i ekologiczne podejście do transportu. To szereg naczyń połączonych. To efekt współpracy podmiotów z zakresu ochrony środowiska, gospodarki komunalnej, inwestycji, bezpieczeństwa z branżą turystyczną. Do takich działań można zaliczyć chociażby optymalizację zużycia energii i wody, ograniczenia odpadów oraz wpływ transportu na środowisko. I właśnie takie zagadnienia były tematami rozmów uczestników szkolenia „Zrównoważone destynacje turystyczne”. Istotą spotkania było także pokazanie rosnące zainteresowanie turystów oraz inwestorów tematem, a także globalne kryteria rozwoju zrównoważonego dla destynacji turystycznych. Aby lepiej zrozumieć korzyści płynące z wdrażania turystyki zrównoważonej poruszone zostały również aspekty społeczno-ekonomiczne i kulturowe oraz takie zagadnienia jak bezpieczeństwo, dostępność, inkluzywność i zaangażowanie lokalnych społeczności w rozwój turystyki. Szczególny nacisk położono na sposoby zarządzania ruchem turystycznym oraz promocję dziedzictwa kulturowego.

Uporządkowanie działań na rzecz zrównoważonej turystki oraz certyfikacja staje się coraz bardziej popularne nie tylko wśród przedstawicieli branży turystycznej i hotelarskiej, ale także wśród największych i najchętniej odwiedzanych miast. To pokazuje, jak ważne jest zaangażowanie branży turystycznej w aspekty zrównoważonego rozwoju. Uczestnicy szkolenia zapoznali się m.in. z wytycznymi GSTC, certyfikacjami oraz międzynarodowymi rankingami dla zrównoważonych miejsc turystycznych. Niezbędnym narzędziem, za pomocą którego możliwe będzie wdrażanie i usystematyzowanie wszystkich elementów jest Program zrównoważonej turystyki i wydarzeń, który będzie załącznikiem do Strategii Rozwoju Miasta. Dyskusja skupiła się również na indeksie GDS oraz jego znaczeniu dla zarządzania turystyką w miastach.

- Od 2008 roku Szczecin realizuje własną strategię marki „Szczecin – Floating Garden 2050”. Zieleń i woda stanowią ponad połowę powierzchni naszego miasta i to właśnie w zasobach naturalnych upatrywane są największe możliwości do stworzenia zrównoważonego miasta, które będzie atrakcyjne nie tylko pod względem mieszkaniowym, ale także turystycznym. Realizowane do tej pory zadania zarówno na poziomie legislacyjnym, projektowym jak i wykonawczym przybliżają wizję pływających ogrodów. Dołączenie do DGS-Index jest naturalnym krokiem Gminy Miasta Szczecin w kierunku zrównoważenia i dalszego rozwoju strategii. Jest to także szansa zaistnienia naszego miasta na arenie międzynarodowej, szczególnie w kontekście oferty dla klienta biznesowego – mówi Anna Rojek, ze Szczecin Convention Bureau Project.

O tym jak prężnie działa Szczecin Convention Bureau Project można poczytać na stronie internetowej www.conventionszczecin.eu i powiązanych z nią mediach społecznościowych, które konsekwentnie promują Szczecina jako atrakcyjnego miejsca dla organizacji wydarzeń biznesowych.

Nasze strony:

  • http://nagrodyzeglarskie.szczecin.pl/
  • http://kolorowaaleja.pl/
  • http://northeast-marina.pl/
  • https://sail.szczecin.eu/
  • https://visitszczecin.eu/pl
  • https://netto.arenaszczecin.eu/