09 01 2019

Trzecie Nagrody Żeglarskie Szczecina

Już po raz trzeci Szczecin wyróżni osoby, osiągnięcia oraz inicjatywy związane z żeglarstwem w Międzynarodowych Nagrodach Żeglarskich Szczecina. 10 stycznia rozpoczynamy przyjmowanie zgłoszeń, laureatów poznamy podczas uroczystej gali, która odbędzie się w marcu.

Zgłoszenia będzie można przysyłać do 15 lutego. Spośród zgłoszonych kandydatur, kapituła wybierze 11 laureatów w 11 kategoriach. W skład kapituły wchodzi m.in. Janusz Charkiewicz – kapitan jachtowy, działacz żeglarski, członek zarządu Zachodniopomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego, prezes Klubu Kapitanów Samotników, członek zarządu Yacht Klubu Polski; Agnieszka Skrzypulec - reprezentantka Polski w żeglarstwie, uczestniczka letnich igrzysk olimpijskich, medalistka Mistrzostw Polski, Europy i Świata oraz Piotr Owczarski – żeglarz, kajakarz, członek Komisji Historii Zachodniopomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego, Yacht Klubu Szczecin, pomysłodawca Nagród Żeglarskich Szczecina, Alei Żeglarzy w Szczecinie, organizator wypraw żeglarskich i kajakowych dla młodzieży.

Międzynarodowe Nagrody Żeglarskie Szczecin są ukłonem w kierunku środowiska żeglarskiego i mają na celu popularyzację żeglarstwa i jego tradycji; uhonorowanie ważnych osiągnięć żeglarskich (w tym związanych z Pomorzem Zachodnim i Pomorzem Przednim); kształtowanie i rozwijanie świadomości morskiej i wyróżnienie dokonań w dziedzinie wychowania morskiego dzieci i młodzieży.

- Szczecińskie środowisko żeglarskie ma bogatą tradycję i historię. Nagrody Żeglarskie pokazują jak silnym i ważnym elementem budowania tożsamości naszego miasta jest właśnie żeglarstwo – mówi Piotr Krzystek, prezydent Szczecina. - Od 2017 roku nagradzamy osoby oraz instytucje, które w sposób szczególny pomagają nam w budowaniu tej tożsamości i przyczyniają się do rozwoju żeglarstwa w Szczecinie. Z każdą edycją przybywa zgłoszeń zagranicznych, co sprawia, że nagrody mają także międzynarodowy wymiar.

Główną nagrodą przyznawaną podczas gali jest nagrodą im. kapitana Ludomira Mączki, znanego żeglarza i podróżnika. Trzecia edycja wprowadza nową kategorię - Trener Roku – Nagroda imienia Teodora Czarneckiego. Nagroda przyznawana jest osobie, będącej mieszkańcem Pomorza Zachodniego lub Pomorza Przedniego, która wyróżnia się pasją oraz zaangażowaniem w edukację początkujących żeglarzy

Pozostałe kategorie to:

· Rejs Roku – Nagroda imienia Wyszaka (fundatorem nagrody jest Zachodniopomorski Okręgowy Związek Żeglarski);

· Żeglarz Roku (fundatorem Nagrody jest ZOZŻ);

· Regatowiec Roku – Nagroda imienia kapitana Kazimierza Kuby Jaworskiego;

· Popularyzator Żeglarstwa – Nagroda imienia kapitana Kazimierza Haski;

· Nagroda Kota Umbriagi;

· Nagroda Kulturalna Żeglarskiego Szczecina;

· Wydarzenie Żeglarskie;

· Młody Żeglarz Roku;

· Żeglarska Nagroda Specjalna.

Formularze zgłoszeniowe należy pobrać ze strony http://nagrodyzeglarskie.szczecin.pl/ oraz wysłać na adres: nagrody.zeglarskie@zstw.szczecin.pl Zgłoszenia do poszczególnych nagród trwają do 15 lutego. Kandydatów mogą zgłaszać mieszkańcy Szczecina, województwa zachodniopomorskiego i Pomorza Przedniego, a w przypadku Nagrody imienia kapitana Ludomira Mączki, także mieszkańcy całej Polski. Prócz tego kandydatów zgłaszać mogą także: członkowie kapituły oraz instytucje publiczne, związki, stowarzyszenia, fundacje, organizacje i kluby żeglarskie. Spośród nadesłanych kandydatur wyłonieni zostaną nominowani do poszczególnych wyróżnień. Laureatów poznamy podczas uroczystej Gali Żeglarskiej zaplanowanej na 30 marca 2019 roku.

Nasza strona wykorzystuje ciasteczka (cookies). Jeśli zgadzasz się na ich wykorzystywanie klinij przycisk.

Zgadzam się