1
18 07 2022
Nie trzeba wcale wyjeżdżać ze Szczecina, by zachwycić się cudowną, dziką przyrodą i zorganizować spotkanie z rodziną czy przyjaciółmi w iście bajkowej scenerii. Wystarczy wypożyczyć łódkę, kajak czy inny wodny środek transportu i udać się do zakątków zlokalizowanych na naszych akwenach.
W Szczecinie mamy siedem zakątków wodnych. Do każdego można zacumować jachtem czy innym pływającym środkiem transportu. W każdym z tych miejsc znajdziemy wiaty, ławki, miejsce do grillowania czy toaletę. Są oczywiście kosze na śmieci, które co najmniej raz w tygodniu są opróżniane przez pracowników Żeglugi Szczecińskiej Turystyki Wydarzenia. Podobnie jak przenośne toalety, w których raz w tygodniu wymieniane są wkłady.
Pobyt w takim zakątku to nie jedyna atrakcja. By się do nich dostać trzeba przepłynąć, najpierw wzdłuż wszystkich naszych nabrzeży, później wśród pięknej, nienaruszonej przez ludzi przyrody. Mijamy rezerwat bielików i trzeba mieć naprawdę pecha, by nie zobaczyć tych dostojnych ptaków siedzących na drzewach i rozglądających się dookoła. Płyniemy również wśród tysięcy kaczek. Prowadzą nas czaple, w tym rzadko spotykane białe osobniki. Do Szczecina regularnie przyjeżdżają zagraniczni ornitolodzy, którzy z zapartym tchem podziwiają wszystkie te okazy. Szczęściarze mogą również zauważyć przepływające z brzegu na brzeg… łosie. W wodzie widzimy wówczas ogromne przemieszczające się poroże. To tylko kilka z wielu ciekawostek przyrodniczych naszego miasta.
Zakątki wodne znajdują się w następujących miejscach.
- Wydrnik (Kanał Węża) – zrealizowany w rejonie Kanału Wydrnik, w południowej części wyspy Radolin. Punkt postojowy przeznaczony jest do cumowania 5 jachtów żaglowych lub motorowych oraz 5 łodzi wędkarskich bądź kajaków.
- Głębia – znajduje się na rzece Święta, w południowej części wyspy Dębina. Punkt postojowy przeznaczony jest do cumowania 5 jachtów żaglowych lub motorowych oraz 5 łodzi wędkarskich bądź kajaków.
- Kwadrat – niewielki kanał stworzony prawdopodobnie w czasach średniowiecza między wyspami Radolin i Dębina. Podczas II wojny światowej Niemcy, ukrywając się przed aliantami, produkowali tam U-booty. Teren realizacji projektu znajduje się w rejonie rzeki Święta, w południowej części wyspy Dębina. Punkt postojowy przeznaczony jest dla cumowania 5 jachtów żaglowych lub motorowych oraz 10 łodzi wędkarskich bądź kajaków.
- Orły – znajduje się w rejonie ujścia rzeki Święta do jeziora Dąbie, w północnej części wyspy Dębinka. Punkt postojowy przeznaczony jest dla cumowania 5 jachtów żaglowych lub motorowych oraz 5 łodzi wędkarskich bądź kajaków.
- Jeziorna - zlokalizowany na terenie Sadlińskich Łęgów w rejonie ul. Jeziornej, ok. 200m od ujścia strugi Chełszcząca do jeziora Dąbie. Przeznaczony zarówno dla kajakarzy jak i użytkowników ścieżek rowerowo - rolkowych. Mogą przy nim cumować 4 kajaki.
- Płońska Kępa - zlokalizowany w części wodnej, przybrzeżnej cypla Płońska Kępa. Niedostępny od strony lądowej. Przeznaczony dla użytkowników małych jednostek pływających – głównie dla kajakarzy. Elementy wyposażenia zakątka: pomost cumowniczy usytuowany prostopadle do nurtu wody, zadaszony stół z siedziskami, tablica informacyjna, tablica pamiątkowa, oznakowanie nawigacyjno-informacyjne, drabinka zejściowa do wody, Może przy nim cumować 8 kajaków.
- Sadlińskie Łęgi – zlokalizowany w części przybrzeżnej jeziora Dąbie, najdalej na północ wysuniętego cypla Sadlińskie Łęgi. Niedostępny od strony lądowej. Przeznaczony dla użytkowników bardzo małych jednostek pływających – kajakarzy. Elementy wyposażenia zakątka: pomost cumowniczy usytuowany prostopadle do nurtu wody , pomost dojściowy, pomost rekreacyjny, zadaszony stół z siedziskami, tablica informacyjna, tablica pamiątkowa, oznakowanie nawigacyjno-informacyjne. drabinka zejściowa do wody. Zakątek przeznaczony do cumowania do 8 kajaków.
- Trzebuskie Łęgi - zlokalizowany w części północnej rejonu Sadlińskich Łęgów, nieopodal granicy administracyjnej miasta Szczecin z gminą Goleniów. Przeznaczony zarówno dla kajakarzy jak i użytkowników ścieżek rowerowo - rolkowych. Może przy nim cumować 8 kajaków.
- Chełszcząca - zlokalizowany na terenie Sadlińskich Łęgów w rejonie wału przeciwpowodziowego, ok. 200m ma północ od ujścia do jeziora Dąbie strugi Chełszcząca. Przeznaczony będzie zarówno dla kajakarzy jak i użytkowników ścieżek rowerowych. Może przy nim cumować 8 kajaków.