Gala Żeglarska 2020 ZMIANY

28.03.2020 / Stara Rzeźnia

Poznaliśmy listę nominowanych do Międzynarodowych Nagród Żeglarskich Szczecina.

Jednak z uwagi na dynamiczną sytuację związaną z pojawieniem się kolejnych przypadków zakażeń wirusem SARS-CoV-2, tegoroczna Gala Żeglarska nie odbędzie się. Nazwiska jedenastu laureatów przedstawimy Państwu w wersji on-line. Nagranie pojawi się na stronie internetowej nagrodyzeglarskie.szczecin.pl, fanpage’u sailszczecin oraz zostanie udostępnione w wydarzeniu. Wyniki ogłoszone zostaną 28 marca o godzinie 17.00.

Nagroda im. kpt. Ludomira Mączki

1. Jerzy Andrzej Knabe – jachtowy kapitan żeglugi wielkiej, jeden z najwybitniejszych polskich żeglarzy. Współorganizator i oficer wypraw polskich naukowców na Morze Czerwone i wokół Ameryki Południowej na jachtach „Dar Opola” oraz „Śmiały”. Współzałożyciel i wieloletni Kapitan Polskiego Bractwa Wybrzeża Mesy Kaprów Polskich oraz Yacht Club of Poland London. Autor publikacji poświęconych morzu i żeglarstwu.

2. Witold Zdrojewski – jachtowy kapitan żeglugi wielkiej, sędzia i instruktor żeglarstwa, wieloletni komandor Jacht Klub AZS w Szczecinie. Z żeglarstwem związany od 1947 roku. Uczestnik i sędzia wielu regat, wielokrotny wicemistrz Polski w klasach „Dragon” i „Soling”. Uczestnik i kapitan licznych rejsów, w tym po Wielkich Jeziorach Amerykańskich. Kapitan wyprawy żeglarskiej do Arktyki na jachcie „Zjawa IV”. Dowodził jachtami „Polonez”, „Hajduk”, „Gaudeamus”, „Pogoria” w regatach The Tall Ships Races. Członek założyciel The Sail Training Association Poland.

3. Tristan Biegański – podróżnik, z żeglarstwem związany od lat 80. XX wieku. Początkowo żeglował po europejskich akwenach. Od 2003 roku pływał na wodach karaibskich, przepłynął wszerz Ocean Atlantycki. W 2005 roku na katamaranie „ViteVite”, przez Kanał Panamski i Ocean Spokojny, dopłynął do Nowej Zelandii. Następnie przez pięć lat żeglował po południowym Pacyfiku. Spędził na morzu szesnaście lat, przemierzając około 60 tys. mil morskich. Żeglarstwo stało się dla niego sposobem na życie, niezwykłą podróżą przez oceany.

Rejs Roku - Nagroda im. Wyszaka

1. Marcin Raubo – komandor Yacht Klubu Polski Szczecin, żeglarz, działacz żeglarski. W 2019 roku zorganizował rejs wokół Bałtyku na jachcie s/y „Rosebud” na trasie: Gdynia, Hel, Kłajpeda, Windawa, Tallin, Helsinki, Dirhami, Visby, Nexø, Świnoujście, Szczecin. Przepłynął ponad tysiąc mil, z czego 788 mil w żegludze samotnej. W trakcie rejsu musiał zmierzyć się z wiatrami o sile 7 i 8 w skali Beauforta.

2. Wojciech Maleika – po mistrzowsku poprowadził jacht „Dar Szczecina” w regatach The Tall Ships Races 2019, zajął drugie miejsce w etapie z Aalborga do Fredrikstad oraz pierwsze z Bergen do Aarhus w klasach C i D. W klasyfikacji końcowej zwyciężył w klasie C/D oraz w klasyfikacji łącznej „over all” (bez podziału na klasy). Rejs odbywał się w trudnych warunkach pogodowych, uczestniczyło w nim 36 młodych żeglarzy, członków żeglarskiej, młodzieżowej reprezentacja Szczecina.

Żeglarz Roku

1. Wojciech Maleika – doświadczony kapitan jachtowy z wieloletnim stażem. Nieprzeciętny szkoleniowiec, posiada wszechstronne umiejętności żeglarskie, prowadził jednostki nawet w najtrudniejszych warunkach pogodowych. Osiągał doskonałe rezultaty w regatach. Prowadzony przez niego „Dar Szczecina” podczas regat The Tall Ships Races 2019 zajął pierwsze miejsce w klasyfikacji generalnej i klasie C/D.

2. Tomasz Odzioba – znakomity żeglarz regatowy, startował w wielu regionalnych regatach żeglarskich zajmując czołowe miejsca. W 2019 r. zajął czwarte miejsce (w grupie jachtów 30-35 stóp) podczas największych regat żeglarzy samotnych na Bałtyku – Sillverruder Challenge of the Sea, w których rywalizowało ponad sto jachtów. Zwyciężył także w Baltic Polonez Cup Race (w grupie single ORC) i zdobył puchar „Poloneza”. Ponadto w ubiegłym roku, żeglując samotnie, uczestniczył w innych regatach zajmując miejsca czołowe miejsca.

3. Joanna Pajkowska – wybitny kapitan jachtowy, trzykrotnie okrążyła kulę ziemską, przepłynęła ponad 250 tysięcy mil morskich, głównie w rejsach i regatach samotnych żeglarzy lub załóg dwuosobowych. W 2019 roku na jachcie „Fanfan”, jako pierwsza Polka samotnie i bez zachodzenia do portów opłynęła świat wokół trzech Wielkich Przylądków - Dobrej Nadziei, Leeuwin i Horn. Jest czwartym polskim żeglarzem, który tego dokonał.

Regatowiec Roku - Nagroda im. kpt. Kazimierza Kuby Jaworskiego

1. Patryk Zbroja – wybitny żeglarz regatowy, najwyżej sklasyfikowany polski sternik w rankingu Pucharu Świata w match racingu, zajmujący od ponad dwóch lat miejsce w czołowej dziesiątce. W 2019 roku uczestnik dziewięciu regat Pucharu Świata, z których wygrał trzy. Zdobył srebrny medal Mistrzostw Polski oraz zajął drugie miejsce w Pucharze Europy - European Match Race Tour. Pływa z kilkuosobową załogą, jako Patryk Zbroja Yacht Racing Team w barwach KS Dobra Marina i YKP Szczecin.

2. Tadeusz Kubiak – jeden z najlepszych żeglarzy regatowych w Polsce, zawodnik SEJK „Pogoń” Szczecin, startuje w olimpijskiej klasie Laser Standard, zajmuje 42 miejsce w Rankingu Pucharu Świata. W 2019 roku zdobył Mistrzostwo Polski, startował w regatach Pucharu Świata i Europy. W ramach wyścigów Pucharu Świata zajął siódme miejsce w regatach w Genui. W swoim regatowym dorobku ma tytuł Mistrza Świata i Europy.

3. Agnieszka Skrzypulec – najlepsza polska zawodniczka w dwuosobowej żeńskiej klasie olimpijskiej 470, w rankingu światowym sklasyfikowana na szóstym miejscu. W 2019 roku wzięła udział w wielu regatach Pucharu Świata i Europy. Zdobyła brązowy medal w Tokio na regatach przedolimpijskich, czwarte miejsce na Mistrzostwach Europy i siódme na Mistrzostwach Świata. Po raz trzeci zdobyła kwalifikacje olimpijskie w kasie 470 kobiet dla Polski na Igrzyska Olimpijskie 2020. Reprezentuje SEJK „Pogoń” Szczecin. Pływa w załodze z Jolantą Ogar.

Popularyzator Żeglarstwa - Nagroda im. kpt. Kazimierza Haski

1. Maciej Cylupa – od 2008 roku organizuje w Szczecinie i na Pomorzu Zachodnim szereg imprez żeglarskich, w tym cykl wyścigów Polish Match Tour i regaty zaliczane do Pucharu Świata – Szczecin Match Race (12-krotnie), Świnoujście Match Race (6-krotnie). Był także organizatorem Mistrzostw Europy 2014, Mistrzostw Świata klasy Optimist 2015, Mistrzostw Świata Juniorów 2015, Mistrzostw Europy Juniorów 2017, Mistrzostw Świata Micro 2018, dwunastokrotnie Mistrzostw Polski w klasach Micro, 505 i match racingu, jedenastu regat z cyklu Polska Liga Żeglarska i wiele innych. Brali w nich udział najlepsi zawodnicy ze świata i Polski oraz żeglarze amatorzy z naszego regionu.

2. Zbigniew Kosiorowski – to jeden z najlepszych zachodniopomorskich kapitanów jachtowych, znany pisarz, dziennikarz, nauczyciel akademicki i wybitny popularyzator żeglarstwa oraz spraw morza. Założyciel i społeczny dyrektor „Szczecińskiej Szkoły pod Żaglami” (1987–2003). Organizator i zastępca kapitana w ponad dwudziestu młodzieżowych wyprawach morskich pod żaglami m.in. „Pogorii”, „Kapitana Głowackiego” czy „Fryderyka Chopina” oraz na jachtach takich jak „Piana”, czy „Zbigniew Boliński” (1988–2003). Założyciel stowarzyszenia Szczecińska Szkoła pod Żaglami, współtwórca pierwszego w Szczecinie i unikatowego w skali kraju programu morskiej edukacji dzieci i młodzieży. Twórca ponad 60 reportaży radiowych o tematyce morskiej. Dramaturg, autor publikacji naukowych i słuchowisk o tematyce żeglarskiej. Wybitny działacz żeglarski, wieloletni członek Zarządu Zachodniopomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego i Polskiego Związku Żeglarskiego.

3. Jarosław Bogusławski – nieprzeciętny żeglarz, Brat Wybrzeża, społecznik. Od 1978 roku działa w kołobrzeskim Jacht Klubie Morskim „Joseph Conrad”. Zajmuje się szkoleniem, takielarstwem i propagowaniem szeroko pojętej kultury morskiej. Był współorganizatorem I Zlotu Jachtów Polonijnych w Kołobrzegu, rejsów z młodzieżą na łodziach typu DZ z Kołobrzegu do Barth, przeglądów piosenki morskiej „Wodnikus”. Od 1999 roku prowadzi rejsy na replikach łodzi słowiańskich i wikingów („Welet”, „Jomsborg”, „Orzeł” „Jumne”) po Bałtyku. Zajmuje się historią wczesnośredniowiecznej nawigacji i dziejami żeglugi.

Nagroda kota Umbriagi

1. Jakub Guźlecki – wychowanek Centrum Żeglarskiego w Szczecinie. Początkowo startował w klasie „Optymist”, od 2017 roku jest zawodnikiem sekcji windsurfingu w klasie BIC Techno 293, która przygotowuje do startów na Olimpiadzie. Zdobył mistrzostwo w Długodystansowych Mistrzostwach Polski w Windsurfingu i tytuł wicemistrza Polski Młodzików w klasie Bic Techno. Mimo młodego wieku osiągnął wiele regatowych zwycięstw. Jest członkiem Regatowej Reprezentacji Szczecina.

2. Przedszkole Publiczne nr 27 „Żagielek” w Szczecinie – od wielu lat prowadzi edukację morską wśród najmłodszych szczecinian. Jego wychowankowie uczą się szacunku do morza i wartości z nim związanych. Placówka współpracuje z Centrum Żeglarskim, Akademią Morską, Zachodniopomorskim Okręgowym Związkiem Żeglarskim i Pałacem Młodzieży w Szczecinie. Organizuje między przedszkolne Przeglądy Tańca Morskiego „Z wiatrem w żaglach” i inne przedsięwzięcia o tematyce morskiej. Działalność tej placówki oświatowej i jej morski profil jest zauważany w Szczecinie oraz regionie.

Nagroda Kulturalna Żeglarskiego Szczecina

1. Małgorzata Krautschneider – żeglarka, popularyzatorka żeglarstwa, wydawca książek żeglarskich, autorka esejów o tematyce żeglarskiej, obyczajowej i historycznej. Autorka książki „The Vela”, opisującej jej rejs na Islandię w 1977 roku. Brała udział w rejsie Rudolfa Krautschneidera na jachcie „Polka” do Ziemi Ognistej, żeglowała wraz z nim na „Polarce” w wyprawie dookoła świata i „Victorią” dookoła świata przez Cieśninę Magellana. Działa w Polskim Klubie Żeglarskim w Nowym Jorku. Organizatorka regat samotników „Liberty Single Handed Race”. Pomysłodawczyni i organizatorka amerykańskich „Koncertów na wodzie”, z udziałem polonijnych żeglarzy i wielu znakomitych artystów.

2. Laura Hołowacz – z jej inicjatywy w 2014 roku powstało Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia. Od lat organizuje wydarzenia kulturalne o tematyce morskiej, w tym koncerty, wystawy, warsztaty, wykłady, pokazy filmowe. Wszystkie one promują kulturę morską Szczecina i regionu.

3. Jacek Wójcikiewicz – szantyman, popularyzator piosenki żeglarskiej, twórca zespołu IGA’cki Band. Od wielu lat poprzez muzykę propaguje kulturę morskiego Pomorza Zachodniego. Autor wielu piosenek żeglarskich. Uczestnik i laureat festiwali piosenki żeglarskiej w Polsce oraz zagranicą. Jest pomysłodawcą i przedstawicielem stowarzyszenia IGA’cki Band - Szczecińskiej Akademii Szantowej, które organizuje bezpłatne morskie warsztaty muzyczne, skierowane do dzieci, młodzieży oraz dorosłych mieszkańców Szczecina i regionu.

Wydarzenie Żeglarskie

1. 50. Regaty o Puchar Dnia Dziecka – regaty odbywają się od 1969 roku, ich organizatorem przez wiele lat był Pałac Młodzieży w Szczecinie. Od 2009 roku organizuje je Centrum Żeglarskie w Szczecinie. Biorą w nich udział kluby ze Szczecina i Polski. W jubileuszowej edycji wzięło udział ponad stu uczestników z całej Polski. Regaty te są często początkiem sukcesów ogólnopolskich i międzynarodowych najmłodszych żeglarzy.

2. Regaty Szczecin Match Race, Puchar Świata ISAF, Grade 2 – są to jedyne, międzynarodowe regaty sportowe w Szczecinie zaliczane do rankingu Pucharu Świata World Sailing. Odbywają się nieprzerwanie od dwunastu lat, a wyścigi żeglarskie prowadzone są na jeziorze Dąbie i rzece Odrze przy Wałach Chrobrego. W 2019 roku w regatach startowali zawodnicy z czołówki rankingu światowego z ośmiu krajów. Regaty były transmitowane na żywo w social mediach, dzięki czemu każdy z widzów mógł śledzić przebieg wyścigów.

3. Mistrzostwa Europy w klasach Laser Standard i Laser Radial w kategorii U21 – Dziwnów 2019 – największa regatowa impreza żeglarska w regionie, odbyła się w Dziwnowie, w olimpijskich klasach Laser (Radial/Standard). Rywalizowało 199 zawodniczek i zawodników z 37 krajów z całego Świata. Była to impreza najwyższej rangi, zorganizowana dzięki wsparciu Gminy Dziwnów i jej burmistrza Grzegorza Jóźwiaka. Regaty te zostały bardzo wysoko ocenione przez Europejską Federację Klasy Laser.

Młody Żeglarz Roku

1. Mikołaj Silny – żeglarską przygodę rozpoczął w wieku sześciu lat, startując początkowo w klasie „Optymist”. Od trzech lat jest członkiem Kadry Narodowej, wcześniej w klasie Laser Radial, a obecnie w Laser Standard. Zdobył czwarte miejsce w Mistrzostwach Europy Juniorów, trzecie w regatach „Kieler Woche”, Mistrzostwo Polski Juniorów i wicemistrzostwo Polski Młodzieżowców. Wielokrotnie wywalczył Puchar Polski we wszystkich kategoriach wiekowych. W 2019 roku zajął pierwsze miejsce w kategorii U19 i trzecie w kategorii U21 w regatach AC Olympic Week w Hiszpanii. W swojej żeglarskiej karierze zdobył już ponad 50 pucharów i kilkadziesiąt medali na regatach krajowych i zagranicznych.

Trener Roku

1. Robert Siluk – znakomity trener i wychowawca czołowych polskich żeglarzy regatowych. Propagator olimpijskiej klasy Laser w Polsce, twórca Szczecińskiej Szkoły Klasy Laser. Od wielu lat związany z SEJK „Pogoń” Szczecin. Od 2002 do 2019 roku był trenerem Kadry Narodowej młodzieżowców, juniorów i ostatnio seniorów w klasach Laser 4,7, Laser Radial i Laser Standard. W sezonie 2019 przygoowywał odnoszących sukcesy żeglarzy regatowych -Tadeusza Kubiaka i Jakuba Rodziewicza.

2. Dawid Zbroja – od 1999 roku trener klasy „Optymist”, obecnie związany z Klubem Sportowym Dobra Marina w Szczecinie. Jego zawodnicy startują z sukcesami w regatach regionalnych. Dzięki swojemu zaangażowaniu zaraża pasją i miłością do żeglarstwa swoich podopiecznych. Uczy młodych żeglarzy szacunku do tego wyjątkowego sportu, pokory i wytrwałości w pracy nad sobą.

Żeglarska Nagroda Specjalna

1. Wilfried Erdmann – wybitny niemiecki żeglarz, urodzony na Pomorzu Zachodnim. Autor wielu książek o tematyce morskiej. W czasie swojej wieloletniej, żeglarskiej włóczęgi po świecie dotarł do większości mórz i przeciął wszystkie oceany. Kilkakrotnie opłynął kulę ziemską, w tym samotnie i bez zawijania do portów. Jako piąty żeglarz na świecie okrążył ziemię płynąc samotnie ze wschodu na zachód, i jako pierwszy, który dokonał tego w obu kierunkach.

2. Elżbieta Marszałek – zasłużona promotorka kultury morskiej w Szczecinie i na Pomorzu Zachodnim, wieloletnia wiceprezes Ligii Morskiej i Rzecznej, wiceprezes Stowarzyszenia na Rzecz Miast i Gmin Nadodrzańskich. Autorka publikacji o tematyce wodnej, geograficznej i turystycznej. Podejmuje działania, które sprzyjają propagowaniu walorów turystyczno-krajoznawczych Szczecina i regionu oraz wykorzystaniu Odrzańskiego Szlaku Wodnego dla celów turystycznych, rekreacyjnych i gospodarczych. Inicjatorka i organizatorka wielu imprez wodnych, w tym Flisu Odrzańskiego. Wychowawca kilku pokoleń młodzieży, którym zaszczepiła miłość do morza.

3. Aleksander Celarek – kapitan jachtowy, szkutnik, takielator i żaglomistrz. Badacz dziejów szkutnictwa na Pomorzu, w tym pomorskich łodzi - pomeranek. Autor artykułów w prasie polskiej i zagranicznej dotyczących tych łodzi. Prowadzi własny warsztat szkutniczy i żaglomistrzowski w Chałupach. Wybudował replikę barkasa Tol - 2, łodzi słowiańskiej „St. Adalbertus” i łodzi wikingów „Jomsborg”. Z jego warsztatu wyszły szalupy dla „Daru Młodzieży”, jacht motorowo - żaglowy „Xiążę Xawery”, a także łodzie rybackie oraz jachty.

Po szczegółowe informacje zapraszamy na stronę nagrodyzeglarskie.szczecin.pl

Nasza strona wykorzystuje ciasteczka (cookies). Jeśli zgadzasz się na ich wykorzystywanie klinij przycisk.

Zgadzam się

A A+ A++