Oktoberfest Szczecin to nie tylko degustacje piwa. To także koncerty, prelekcje, konkursy, spacer z przewodnikiem i stand-up. Przez 3 dni wydarzenia czeka nas sporo atrakcji!
PRELEKCJE
Krzysztof Żurawski "Moja piwna Górna Frankonia"
Dziennikarz, vloger i... birofil. Inicjował wiele wydarzeń w polskim ruchu kolekcjonerskim. M.in. był pomysłodawcą szczecińskiej międzynarodowej giełdy birofiliów. Ma na swoim koncie liczne publikacje o charakterze birofilskim. Jest również autorem kilku książek dotyczących historii piwowarstwa. Przez wiele lat był wydawcą czasopisma „Pivaria”, na łamach którego publikowała czołówka polskich kolekcjonerów piwnych akcesoriów. Za swoje działania na rzecz promocji kultury piwnej został, jako jedyny w województwie zachodniopomorskim, wyróżniony nadawanym raz w roku medalem „Złoty Chmiel”. Wśród jego kawalerów są m.in. reżyser Kazimerz Kutz, publicysta Leszek Mazan oraz podróżnik i znawca kulinariów Robert Makłowicz. Obecnie pracuje nad monografią szczecińskich browarów działających do roku 1945. Książka ukaże się drukiem w przyszłym, 2022 roku.
Tomasz Wieczorek "Opowieści o historii piwa, anegdoty związane z piwem i ze Szczecinem"
Przewodnik po Szczecinie (i nie tylko) z ponad dwudziestoletnim doświadczeniem, kierownik Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej na Zamku Książąt Pomorskich. Zaprezentuje opowieści nie tylko o historii piwa, ale też różne anegdoty związane z piwem, jak i ze Szczecinem. Np. o buncie piwnym w Szczecinie w 1616 r., O istniejącym kiedyś teatrze piwnym, robionym dla sprawdzenia jakości piwa teście ławy, no i o tym jak powstał ten spacer pivny, a także 2 opracowane szlaki związane z browarami restauracyjnymi - po Nowym oraz Starym Mieście. Pan Tomasz rozda również kilka upominków za poprawne odpowiedzi uczestników prelekcji...
Michał Zaborowski - Chmielokracja.pl
Michał "Sidd" Zaborowski, twórca bloga chmielokracja.pl. Outfluencer, technolog żywności, piwowar domowy i zawodowy, a przede wszystkim, (a może na domiar złego) fan dobrego piwa rzemieślniczego. Nieustannie poszukuje nowych smaków, historii i przeżyć związanych z kraftowym piwem. Zawsze głodny nowych wrażeń i chmielowej goryczki. Prelekcje:
„Powiedz kim jesteś, a powiem Ci jakie piwo wypić - zabawna próba znalezienia odpowiedniego stylu piwa dla ludzi w każdym wieku, każdej płci i z każdej grupy społecznej”
"Dlaczego Polacy NIE lubią goryczki - opowieść o smakach (ze szczególnym uwzględnieniem tego gorzkiego) i próba odpowiedzi na pytanie, dlaczego nie pasuje nam goryczka w piwie. Wszystko poparte własnymi, naukowymi badaniami."
Marcin Stefaniak
Piwowar domowy z ponad 10-letnim stażem, certyfikowany sędzia piwny, współtwórca The Office Pub - pubu z piwem rzemieślniczym, organizator szkoleń, kursów sensorycznych i konkursów piwnych, prezes Zachodniopomorskiego Oddziału Polskiego Stowarzyszenia Piwowarów Domowych. Prelekcje:
"Jak docenić piwo" - zestaw dobrych rad dla tych, którzy chcieliby pić piwo świadomie i wyciągać z niego jak najwięcej. Omówienie ludzkich predyspozycji, zasad i technik degustacji oraz drogi od piwnego ignoranta do sensoryka.
"To piwo jest zepsute" - przegląd najdziwniejszych piw z kraju i świata.
Warzenie piwa z członkami PSPD (Polskie Stowarzyszenie Piwowarów Domowych)
Konkursy:
1. Piwna sensoryka - zgadywanie zapachów z różnych próbek.
2. Piwny quiz. Luźny zestaw pytań i ciekawostek ze świata piwa.
KONCERTY
STAN GER.
„STAN GER.” to projekt muzyczny tworzony przez Pawła Warsińskiego, Pawła Piaseckiego i Przemka Falenciaka. Artyści nie boją się odważnych fuzji gatunków – w utworach łączą muzykę klasyczną z elektroniką oraz innymi gatunkami. Z jednej strony - gitarowe riffy, agresywne syntezatory, z drugiej - delikatne brzmienie fortepianu, skrzypce i męskie wokale - wszystko to wprowadza słuchacza w muzyczny trans. Zespół występował m.in. w Warszawie, Szczecinie, Kielcach, Gorzowie Wielkopolskim, czy Koszalinie oraz uświetniał swoimi występami takie imprezy jak np. Zimowa Giełda Piosenki w Opolu, Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, czy Akustyczeń. Jest laureatem Festiwalu „Alleluja czyli Happy Day” w amfiteatrze Kadzielnia w Kielcach. Ma na swoim koncie występ w studiu Programu Czwartego Polskiego Radia oraz studiu S1 Radia Szczecin, supportował też koncert Johna Portera, który to artysta pojawił się w ich teledysku do utworu Beautiful Shines.
Damian Rybicki
Półfinalista VII edycji The Voice of Poland (drużyna Natalii Kukulskiej). Autor około 500 piosenek. Frontman zespołu So Cool Band, z którym nagrał własną wersję utworu "Dlaczego płaczesz mały" z repertuaru Filipinek na 50. lecie istnienia grupy. Autor piosenek do spektaklu "Wilcze piętno", czy tekstu do piosenki "Latarnik". W 2021 roku wyreżyserował swój pierwszy młodzieżowy spektakl muzyczny "Eko-kalipsa - spotkanie pokoleń". Damianowi będzie towarzyszył Kuba Herdzik - gitarzysta bluesowy, współzałożyciel zespołu Parasoul, aktywnie nagrywający i występujący na polskich scenach muzyk.
Fotografie: Ewa Bernaś
Stylizacje: Agnieszka Ogrodniczak
Magic of the Queen
„Bohemian Rhapsody”, „We are the champions”, „A kind of magic”, „We will rock you”, “I want to break free” to tylko niektóre z propozycji , które będzie można usłyszeć podczas koncertu Magic of the Queen. Zespół pochodzący ze Szczecina wiernie odtwarza dorobek artystyczny grupy Queen i Freddie’go Mercury. Zagrane zostaną zarówno studyjne jak i koncertowe wersje największych przebojów. Koncert w wykonaniu Magic of the Queen to efekt pasji jaką jest dla członków zespołu muzyka oraz hołd dla legendy Freddie’go Mercury i zespołu Queen. Artyści zapraszają w podróż przepełnioną legendarnymi przebojami, dzięki którym przeniesiemy się w czasie by poczuć ducha minionej epoki oraz przypomnieć sobie na czym polegała “magia” Freddie’go.
STAND-UP
Damian Viking Usewicz + support Mateusz Pałka
Damian "Viking" Usewicz - szczeciński komik, konferansjer, organizator imprez komediowych. Ze sceną związany od ponad 10 lat. W swoich występach nieszablonowo porusza tematy z życia wzięte okraszając je dawką czarnego humoru i ogromnym dystansem do siebie. Na scenie zastanawia się co sprawia, że jesteśmy tym kim jesteśmy, dlaczego tak wiele rzeczy go denerwuję oraz dlaczego mały pęcherz to przekleństwo.
Zdjęcia górne: Paweł Weręgowski
Mateusz Pałka - reprezentant młodej Szczecińskiej sceny komediowej. Od początku swojej scenicznej przygody stara się pokazać, że warto mieć dystans do samego siebie. W tym celu stawia się czasami w niekorzystnym świetle w historiach, które opowiada ze sceny.
Zdjęcie dolne: Magdalena Bednarek
DEGUSTACJE
Chciesz nauczyć się rozpoznawać wszelkie tajemnice jakie skrywa przed Tobą piwo? Dowiedzieć się z jakich słodów zostało przygotowane, jakich szczepów chmielu użyto do jego produkcji i w jakich warunkach dojrzewało? Świetnie. Podczas degustacji piwa na Oktoberfest Szczecin będziesz mieć okazję poszukać odpowiedzi na te i wiele innych pytań. Degustacja piwa to nie tylko kosztowanie, to także pozyskanie dodatkowej wiedzy oraz umiejętności. Rozwianie wszelkich wątpliwości i ustalenie jakie piwo nadaje się na konkretne okazje. Biorąc udział w degustacji podczas Oktoberfest Szczecin możemy liczyć na odkrywanie nowych piwnych smaków oraz wiele ciekawostek i anegdot.
QUIZY I KONKUSY
Uważasz się za wybornego piwosza, który na temat browaru wie wszystko? Przekonajmy się! Rzucamy rękawice i zapraszamy do udziału w naszych piwnych quizach podczas Oktoberfest Szczecin. Gwarantujemy doskonałą zabawę i ubaw po pachy. A dla najlepszych i najwyborniejszych piwoszy przygotujemy nagrody niespodzianki. To jak? Wyzwanie przyjęte? Uzupełnij swoją wiedzę (nie kufel) i staruj w konkursie.
SPACER Z PRZEWODNIKIEM - PIVNY SZCZECIN
„Pivny Szczecin”? Zgadza się. Portowe miasto ma też swoją historię związaną z piwem. Co więcej, tych historii jest całkiem sporo i nie usłyszymy o nich tak po prostu. Tylko podczas specjalnego spaceru z przewodnikiem turystycznym Tomaszem Wieczorkiem. Osoby, które chciałyby dowiedzieć się, skąd wzięła się nazwa piwnica, czy też samo słowo piwo; jak piwo potrafiło wpływać na życie, a nawet przebieg bitew; dlaczego doszło do buntu piwnego w Szczecinie; co łączy piwo z chlebem; w jaki sposób piwo ratowało życie; czy mitologiczny gryf ma swoje początki w tych samych stronach co… piwo, koniecznie muszą wziąć udział w spacerze piwnym połączonym z degustacją.
Spacer odbędzie się 2 października o godz. 16.00. Więcej informacji w zakładce Spacer Pivny Szczecin