1 Wrześniowy spacer szlakiem kotwic szczecińskich - Żegluga Szczecińska

10 09 2021

Wrześniowy spacer szlakiem kotwic szczecińskich

Ruszyły zapisy na wrześniowy, bezpłatny spacer szlakiem szczecińskich kotwic. Wycieczka odbędzie się w przyszłą sobotę, 18 września a poprowadzi ją Wiesław Seidler.

Krzyż, kotwica i serce to bodajże najbardziej popularne w dziejach symbole graficzne, oznaczające kolejno - wiarę, nadzieję i miłość. Kotwica (dawniej kotew, kotwa, ankier), to „urządzenie do utrzymywania statku w miejscu, na wolnej przestrzeni wodnej”. Niewątpliwie pierwszym rodzajem kotwicy był przywiązany na powrozie odpowiedni kamień, a dzisiaj ocenia się, że w światowej żegludze – śródlądowej i morskiej – używa się ok. pięć tysięcy wzorów kotwic, z czego, najbardziej popularne, są cztery podstawowe modele, w tym: kotwice czterołapowe, admiralicji, patentowe, i lemieszowe. Popularny rysunek i znak graficzny kotwicy, jako symbolu nadziei, to właśnie stylizowana kotwica admiralicji.

Duże kotwice okrętowe na ogół kończą służbę i żywot wraz ze statkiem, lub najczęściej, razem z nim są złomowane. Tylko niektóre mają więcej „szczęścia” i potem jako ciekawe eksponaty wzbogacają nie tylko kolekcje muzeów morskich czy historycznych, ale też, jako swoiste pamiątki morskiej historii, zdobią po prostu place i ulice nie tylko miast portowych, ale i wielu innych, nawet daleko od morza. Dlaczego tam trafiły? Są przecież tylko jednym z technicznych wynalazków zapisanych trwale w dziejach ludzkości. Równocześnie żaden z nich nie jest tak popularny jak kotwice? Są „wszędzie” wokół nas, w przestrzeni publicznej, w żegludze, sztuce, ikonografii, grafice, heraldyce, rzemiośle, jako pamiątki, ozdoby, itp., wreszcie jako wymowny Znak – Kotwica – Polski Walczącej.

Tylko w naszym morskim, portowym i stoczniowym Szczecinie takich pamiątkowych „ulicznych” kotwic można naliczyć i znaleźć co najmniej kilkadziesiąt, i to w samym centrum. Jedną z największych i najciekawszych jest potężna „Kotwicą Sediny”, zdobiącą Plac Tobrucki, na miejscu byłej przedwojennej tzw. Fontanny Manzla.

Spacer „Szlakiem pamiątkowych szczecińskich kotwic” rozpoczynamy właśnie od niej. Wycieczka rozpocznie się w sobotę, 18 września o godz. 11.00.

Trasa wycieczki:

1) „Kotwica Sediny” – na Placu Tobruckim (takie kotwice „nosi” krążownik „Aurora”);

2) „Kotwica Trzech Kapitanów” – Plac Orła, przed bazyliką (i inne kotwice);

3) „Kotwica Związku Zawodowego Marynarzy i Portowców” – ul. Grodzka, przed SP 63;

4) „Kotwica Rybaków Dalekomorskich” – i inne, Bulwar Piastowski;

5) „Kotwica Jana z Kolna” – Nabrzeże Jana z Kolna, przy fontannie;

6) „Kotwice Słuchaczy PSM” – Wały Chrobrego, przed gmachem głównym Akademii Morskiej;

7) Kotwice Muzealne – Oddział Morski Muzeum Narodowego, przed gmachem i w skansenie;

8) „Marynarz z Kotwicą” – na wieży Urzędu Wojewódzkiego;

9) „Kotwice Studentów WSM/AM” – ul. Starzyńskiego, przed akademikiem AM;

10) „Kotwica Niepodległości RP” – skwer, ul. Kujawska/al. Wyzwolenia;

11) „Kotwica z krokusami” – Plac Solidarności, wjazd na Trasę Zamkową.

Zapisy na spacer odbywają się pod linkiem:

https://www.accredi.pl/kotwice2021

Nasza strona wykorzystuje ciasteczka (cookies). Jeśli zgadzasz się na ich wykorzystywanie klinij przycisk.

Zgadzam się