Spacery miejskie


W ramach Festiwalu Dobrego Życia odbędą się spacery miejskie z przewodnikami. Mieszańcy i turyści będą mogli odkryć zabytkowe pompy z gryfami, smokami i koronami, poznać życie codzienne w Szczecinie na przełomie XIX i XX wieku, czy przenieść się w czasy PRL.

W weekend 13-14 czerwca odbędzie się osiem spacerów, a w każdym udział może wziąć maksymalnie dziesięć osób. Na spacery obowiązują wcześniejsze zapisy on-line, które rozpoczną się w piątek 5 czerwca 2020, poniższy link zostanie aktywowany o godzinie 11:00.

Link do rejestracji: https://www.accredi.pl/spacerymiejskie

Rekomendujemy używanie maseczek podczas spacerów miejskich oraz apelujemy o zachowanie bezpiecznej odległości od innych uczestników.

Sobota, 13 czerwca 2020:

  • 11:00 - Życie codzienne w Szczecinie na przełomie XIX i XX wieku
    start: pl. Grunwaldzki, przewodnik: Małgorzata Duda
    W trakcie spaceru poszukamy wspólnie w przestrzeni miasta informacji o tym, jak żyło się jego mieszkańcom na przełomie XIX i XX stulecia. Jak mieszkali, w co się ubierali, gdzie pracowali dawni szczecinianie. Odszukamy najstarszą szczecińską aptekę, zastanowimy się, które kamienice miały przedogródki, gdzie stał Teatr Miejski, a gdzie Dom Koncertowy. Spacer zakończymy na Starym Mieście.
  • 12:00 - Na dachu Szczecina, czyli wiosenne zdobywanie najwyższego szczytu miasta
    start: ul. Podbórzańska, przewodnik: Tomasz Duda
    Wędrówkę rozpoczniemy na pętli autobusowej przy ul. Podbórzańskiej, skąd udamy się na malownicze szlaki Puszczy Wkrzańskiej i Wzgórz Warszewskich. Na trasie doświadczymy m.in. tajemniczego zapachu cebuli, przeprawy przez śródleśny most, „wspinaczki” po górskich przełęczach oraz wizyty w dawnej wsi, w której naprawdę… straszy! Na koniec coś dla prawdziwych eksploratorów – pierwsze grupowe wejście na najwyższy szczyt Szczecina, co potwierdzone zostanie specjalnym certyfikatem! UWAGA: wędrówka znakowanymi szlakami, ale po terenie dość mocno urozmaiconym – potrzebne są wygodne buty i siły w pokonywaniu różnic wysokości!
  • 13:00 - Szczecin szlakiem PRL
    start: pl. Szarych Szeregów przy pomniku Marszałka Józefa Piłsudskiego, przewodnik: Justyna Machnik
    Ten spacer to prezentacja kultowych przedmiotów, symboli minionej epoki - wspomnienie szczecińskiego smaku, mody, muzyki, kultury. Trochę dalej od typowych zabytków, zdecydowanie bliżej do socrealistycznej architektury i miejsc, gdzie kupowało się paprykarz szczeciński, słuchało big-beatu oraz stało w kolejkach za konfekcją. Będzie to trzygodzinna tematyczna przechadzka po Śródmieściu (głównie aleją Wojska Polskiego i ulicą Jagiellońską), w którym szarzyzna Polski Ludowej mieszała się z rozrywką i kulturalnym ożywieniem. Należna uwaga zostanie poświęcona mozaikom i neonom.
  • 14:00 - Pompastyczny Szczecin
    start: Ratusz Starego Miasta, przewodnik: Tomasz Wieczorek
    Podczas spaceru zobaczymy Szczecin przez pryzmat lokalizacji ciekawych zabytkowych pomp z gryfami, smokami i koronami. Odwiedzając około dziesięciu z kilkudziesięciu zachowanych pomp, omówione zostaną również ważne obiekty w ich pobliżu - m.in. Pałac Pod Głowami i Sejmu Stanów Pomorskich, Katedra, Zamek, Kościół Piotra i Pawła, Filharmonia. Spacer rozpocznie się o godz. 14:oo przy pompie obok Ratusza Staromiejskiego - z okazji 777 lat praw miejskich Szczecina. Na szlaku nie zabraknie legend, anegdot i różnorakich ciekawostek na omawiany temat

Niedziela, 14 czerwca 2020:

  • 11:00 - O związkach Szczecina z wodą i morzem
    start: most Długi (lewobrzeże, przy zejściu na bulwary), przewodnik: Małgorzata Duda
    Skąd dawni szczecinianie nauczyli się nawigacji? Kto pływał w dawnych czasach po morzach i oceanach? Do czego służy astrolabium? Jakimi rybami najczęściej handlowano w Szczecinie w dawnych wiekach? Co przyśniło się małej Gertrudzie? Na te i inne pytania poznacie odpowiedzi podczas spaceru wzdłuż Bulwaru Piastowskiego nad Odrą. Spacer zakończymy na wyspie Łasztowni.
  • 12:00 - Historia w kamieniu ukryta, czyli wędrowanie geoturystycznymi szlakami Szczecina
    start: ul. Kolorowych Domów, przewodnik: Tomasz Duda
    Start na pętli autobusowej przy ul. Kolorowych Domów (Klęskowo). Wyruszymy stamtąd na 2-godzinny, prawdziwie górski spacer, podczas którego nauczymy się czytać historię regionu z kart otaczającej nas przyrody. Skąd wzięły się ogromne głazy na terenie Puszczy Bukowej? Czy Szwedzki Głaz naprawdę pochodzi ze Szwecji? Którędy i dokąd wędrowali średniowieczni pielgrzymi? Na te i wiele innych pytań postaramy się znaleźć odpowiedzi na szlaku… UWAGA: wędrówka znakowanymi szlakami, ale po terenie dość mocno urozmaiconym – potrzebne są wygodne buty i siły w pokonywaniu różnic wysokości!
  • 13:00 - Szczecin szlakiem PRL
    start: pl. Szarych Szeregów przy pomniku Marszałka Józefa Piłsudskiego, przewodnik: Justyna Machnik
    Opis spaceru wyżej.
  • 14:00 - Łasztownia
    start: NorthEast Marina, przewodnik: Tomasz Wieczorek
    W trakcie zwiedzania omówiona zostanie trasa od North East Mariny, przy której rozpoczniemy spacer do Mostu Długiego. Oprócz omówienia pochodzenia nazwy tej wyspy zobaczymy także napis Szczecin, most zwodzony, plażą miejską, plac Gryfitów, skwer Kapitanów, zabudowania dawnej rzeźni miejskiej, zabytkowe dźwigozaury, powstające Morskie Centrum Nauki, fabrykę czekolady Gryf, kościół Świętej Trójcy, masz Maciejewicza oraz Izbę Celną. Cały czas będzie towarzyszyła nam wyjątkowa panorama Wałów Chrobrego i centrum starówki. Na szlaku nie zabraknie legend, anegdot i różnorakich ciekawostek na omawiany temat

Kontakt z Centrum Informacji Turystycznej:

tel. 91 43 40 440
e-mail: cit@zstw.szczecin.pl

Nasza strona wykorzystuje ciasteczka (cookies). Jeśli zgadzasz się na ich wykorzystywanie klinij przycisk.

Zgadzam się