Iluminacje Szczecin

14.08.2023 / Szczecin

Nasze miasto ponownie rozświetli się dziesiątkami kolorów!

Iluminacje Szczecin to wydarzenie, które zostało zorganizowane po raz pierwszy w 2019 r. Tamtego, letniego wieczoru tłumy mieszkańców i turystów wyszły na ulice Szczecina, by spacerować i podziwiać wyjątkowe fasady budynków, parki i place, które zostały podświetlone w wyjątkowy sposób. W wydarzenie zaangażowały się szczecińskie uczelnie, instytucje kultury, lokalni twórcy i tak to nowe święto w letnim kalendarzu wydarzeń zakotwiczyło na dobre.

Iluminacje Szczecin to nie tylko gra koloru i światła, to przede wszystkim nadanie miejskiej przestrzeni nowego, baśniowego charakteru. To pokazanie mieszkańcom i turystom innego oblicza Szczecina i możliwość zaprezentowania niezwykle ciekawych i wyjątkowych pomysłów lokalnych twórców sztuk wizualnych. Każdego roku Iluminacje prezentują coś nowego. Stałym punktem stał się Park Żeromskiego, w którym dzieją się rzeczy magiczne. Magia w tym roku wydarzy się także w Teatrze Letnim, gdzie na trzy dni przed Iluminacjami odbędzie się wyjątkowe widowisko muzyczno-świetlne „Planety”.


Park Żeromskiego

Wśród alejek Parku Żeromskiego rozmieszczonych zostanie 10 stref, które zrobią na odwiedzających niesamowite wrażenie. Nocna sceneria w połączeniu z zielenią i roślinnością Parku sprawią, że miejsce to nabierze zupełnie innego wyglądu. Przemierzając parkowe alejki będzie można podziwiać retro lampy, leśne potwory, strefę neonów, oceanicznych stworów czy boho dekoracje, które najlepiej będą prezentować się na zdjęciach. Spacerowicze będą mieli do swojej dyspozycji mapy, a za sprawą rozświetlonych drogowskazów będą dokładnie wiedzieć, w którą stronę się udać, aby nie niczego nie pominąć. Dodatkowo na odcinku ul. Plantowej powstanie Strefa Street Food z food truckami. W parku będzie można odwiedzić także ukrytą między drzewami Strefę Disco z zielonym "parkietem" i Stefę Chillout z leżakami i stoiskami piwnymi


Instalacje konkursowe

1. Iluminacja na budynku Urzędu Miasta

Na fasadzie Szpinakowego Pałacu zobaczymy kwietne iluminacje zainspirowane szczecińską florą. Podczas projekcji na dwóch skrzydłach gmachu wyświetlane będą roślinne motywy znane doskonale wszystkim mieszkańcom Szczecina: magnolie, krokusy, róże oraz ozdobny czosnek. Autorem projektu jest Multidekor - firma, która jest liderem polskiego rynku dekoracji świetlnych.
Lokalizacja: gmach Urzędu Miasta Szczecin, plac Armii Krajowej

2. "Cień" Szymborskiej

Drugą z instalacji będzie można podziwiać w Ogrodach Śródmieście - miejscu, które stało się jednym z ulubionych letnich przestrzeni miejskich wielu szczecinian.
Ten projekt świetlny jest hołdem dla Wisławy Szymborskiej w setną rocznicę jej urodzin. Iluminacja będzie przedstawiała postać poetki, wyświetlane będą także fragmenty jej wierszy. W czasie projekcji usłyszymy dzieła autorki, odczytywane m.in. przez aktorów Teatru Polskiego i Grażynę Szapołowską.
Lokalizacja: Ogrody Śródmieście, ul. Wielkopolska 19

3. Przybliżyć morze do Szczecina

Instalacja świetlna studentów Akademii Sztuki w Szczecinie, którzy pasjonują się grafiką komputerową, ilustracją, concept-artem, komiksem, animacją oraz grami komputerowymi.
Projekt iluminacyjny składający się z sześciometrowego węża morskiego umieszczonego przy Pomniku Marynarza oraz dodatkowych dekoracji świetlnych m.in. świecących meduz. W tle usłyszymy szanty.
Lokalizacja: Pomnik Marynarza, al. Jana Pawła II

4. Nieunikniona przemiana? Pod bezpiecznym parasolem natury.

Projekt szczecińskiej pracowni Floral Concept Store, Kwiaciarnia „Pod Żółtą Różą”, która już podczas ubiegłorocznej edycji wydarzenia oczarowała widzów swoją instalacją.
Tegoroczna praca konkursowa to połączenie kwiatowych dekoracji oraz elementów symbolizujących świat techniki. Postać, która powstanie w tym roku odzwierciedla teraźniejszą kondycję człowieka - jego zawieszenie między światem natury, do którego należy i światem sztucznej inteligencji.
Lokalizacja: Plac Adamowicza (przy skrzyżowaniu al. Jana Pawła II, al. Wyzwolenia i al. Niepodległości).

5. Głód Życia

Interaktywna instalacja najbardziej rozpoznawalnego artysty street-artowego w Polsce – Piotra Pauka (Lump), który swoją przystań znalazł w Szczecinie. Projekt składać się będzie z dwóch części. Pierwszą z nich stanowią stalowe litery zdemontowane z szyldu "ZAKŁADU USŁUG ŻEGLUGOWYCH", które tworząc nowe hasło nawiązują do historii Szczecina i stwarzają przestrzeń do refleksji. Drugim elementem jest huśtawka wagowa stworzona z sygnalizatorów świetnych, która po wprawieniu w ruch oświetla napis.
Lokalizacja: Plac Solidarności


Dodatkowe atrakcje świetlne

1. Pływające magnolie

Podczas przygotowań do Iluminacji Szczecin 2023 mieszkańcy miasta mieli okazję stworzyć pływające lampiony szczęścia w kształcie magnolii. Powstałe podczas warsztatów lampiony z życzeniami ozdobią środkową fontannę w Alei Fontann. To będzie wyjątkowa instalacja świetlna na naszej trasie!
Lokalizacja: Aleja Fontann

2. LEDs PLAY - świetlny plac zabaw

Dodatkową atrakcją dla najmłodszych uczestników Iluminacji Szczecin 2023 będzie świetlny plac zabaw "LEDs PLAY!" zlokalizowany na Placu Lotników. W godzinach 21:00-23:00 odbywać się będą animacje, podczas których zarówno dzieci, jak i ich opiekunowie będą mieli okazję wziąć udział w niecodziennych aktywnościach sensorycznych. Podczas zabawy pojawią m.in. dobrze znane zabawy (przechodzenie pod limbo czy skoki przez gumę) zaprezentowane w nowej - świetlnej odsłonie przez artystów z Światłogień.
Lokalizacja: Plac Lotników

3. Rozświetlony Bike_S

Specjalnie z okazji Iluminacji Szczecin 2023 rozbłysną także rowery Bike_S! Na stacji Pomnik Mickiewicza - Szczerbcowa od godziny 21:00 będzie można wypożyczyć 10 specjalnie rozświetlonych rowerów miejskich.
Lokalizacja: Stacja Bike_S Pomnik Mickiewicza-Szczerbcowa

Uwaga konkurs! Do wygrania jest karta podarunkowa do sklepu Decathlon o wartości 500 złotych! Aby wziąć udział w konkursie należy wykonać zdjęcie ze Szczecińskim Rowerem Miejskim Bike_S w atrakcyjnej aranżacji świetlnej. Podświetlony może być rower Bike_S bądź jego tło/ otoczenie. Konkurs trwa do 20 sierpnia! Regulamin dostępny jest na stronie https://niol.szczecin.pl/konkurs-bike_s-podswietlo...


4. Spacer z przewodnikiem

W czasie Iluminacji będzie można nie tylko zobaczyć Szczecin w nowej, niecodziennej odsłonie, ale także posłuchać opowieści o miejscach, które tworzą naszą miejską przestrzeń. O godz. 20.00 spod Centrum Informacji Turystycznej wystartuje spacer z przewodnikiem. Tomasz Wieczorek odprowadzi swoich towarzyszy podróży do Parku Żeromskiego opowiadając po drodze ciekawostki i legendy Szczecina.
Lokalizacja: Centrum Informacji Turystycznej, plac ŻołnierzaPartnerzy:

Szczecińska Energetyka Cieplna
EcoGenerator

Nasza strona wykorzystuje ciasteczka (cookies). Jeśli zgadzasz się na ich wykorzystywanie klinij przycisk.

Zgadzam się