Spójrzmy wstecz...
Historia Żeglugi Szczecińskiej ściśle wiąże się z historią żeglugi pasażerskiej regionu zachodniopomorskiego. Poczynając od lat pięćdziesiątych dwudziestego stulecia statki białej floty stanowiły stały element krajobrazu pięknych nabrzeży zlokalizowanych u podnóży Wałów Chrobrego w Szczecinie. Rejsy po porcie, Zalewie Szczecińskim i wycieczki wodolotami do Świnoujścia stały się główną atrakcją i wizytówką miasta w sezonie letnim.
Lata dziewięćdziesiąte dwudziestego wieku przyniosły głębokie zmiany społeczno-ekonomiczne, które nie pozostały bez wpływu na działalność firmy. Żegluga pasażerska w nowych warunkach rynkowych niemal całkowicie zamarła ze względu na wysoki koszt prowadzenia działalności i brak dostatecznego popytu.
Od kilku lat serce Szczecina bije nad Odrą. Dzięki stale rozwijającej się ofercie turystyki wodnej oraz nadodrzańskiej infrastruktury mieszkańcy i turyści coraz chętniej zwracają się ku rzece, odnajdując w niej przestrzeń do relaksu, aktywnego wypoczynku i rekreacji. Obecność Żeglugi Szczecińskiej na Łasztowni sprawiła, że szczecińskie nabrzeża wypełniły wypożyczalnie łodzi motorowych, katamarany i statki pasażerskie, a od niedawna także tramwaj wodny łączący Szczecin z Nowym Warpnem i Świnoujściem, które odkrywają przed mieszkańcami i turystami piękno wodnego Szczecina. Takie inicjatywy sprawiają, że Odra ponownie staje się naturalnym centrum letniego życia miasta.